REKABETTE ZORLANIYOR

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

ÜRETİMDE ARTIŞ

Türkiye’de 193 çeşit peynir üretimi gerçekleştiriliyor ve peynir ihracatının yüzde 60’ı Irak ve Suudi Arabistan’a yapılıyor. Peynir ihracatında en önemli pay ise beyaz peynir, kaşar ve eritme peynir grubunun. Türk peynir sektörü 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 5 civarı bir artışla 631 bin ton peynir üretti ve tüm dünyaya 172 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

SORUNU SÜT FİYATI

Sektörün son dönemdeki en önemli artısı, peynirin hammaddesi sütün Türkiye’de kalite ve miktarının hızla iyileşmesi. Ancak sütün dünya fiyatlarının çok üzerinde üretilmesi sektörü çok olumsuz etkiliyor. Bu yıl geçmişteki yatırımların da devreye girmesiyle hem kalite çıtasının daha yukarı seviyeye yükselmesi hem de kapasitenin artması bekleniyor.

İHRACATI DÜŞEBİLİR

2015 yılında sektörün üretiminde yüzde 5 artış bekleniyor. Ancak dünyada süt fiyatlarında yaşanan aşırı düşüş ve Irak’ta yaşanan sıkıntılar nedeniyle ihracatta küçülme öngörülüyor. Ekici Peynir Pazarlama Direktörü Elçin Ekici Öztürk, “Dünyada rekabetçi bir tedarikçiye dönüşeceğimizi düşünmüyoruz. Çünkü iklim yapımız ve toprak kaynaklarımız büyükbaş hayvan beslemesine çok uygun değil ve ucuza üretemiyoruz” diyor.

TÜKETİM YETERLİ DEĞİL

Türkiye, zengin flora çeşitliliği ve coğrafi konumu sayesinde uluslararası bal sektöründe kazandığı avantajı etkin kullanamıyor. 17 kg seviyelerinde olan kovan başı verimliliği ve bal tüketimi yeterli düzeyde değil. Sektörün en güncel problemlerinin başında ambalajlı bal tüketimi konusunda tüketicileri bilinçlendirmek geliyor.

HEDEFİ MARKALAŞMAK

Türkiye’de üretilen balların yüzde 4-5’i ihraç ediliyor, bu da yıllık yaklaşık 2 bin 500 tonluk bal ihracatına karşılık geliyor. 2014 yılında sektör 19 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Altıparmak Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak, “Dünyanın en güzel çam ormanlarına sahip Ege Bölgemiz sayesinde, çam balı ülkemizin önemli bir değeri. Türk çam balını dünyada markalaştırmak en önemli hedeflerimiz arasında” diyor.

ŞUBELEŞME HIZLANDI

Türkiye’de çalışan kadın sayısındaki ve kuru temizleme işlemi gerektiren tekstil ürünlerindeki artış, sektörün genişlemesine hız kattı. Çoğalan otel yatırımları, tüketici bilincinin gelişmesi ve yaşam koşullarındaki değişimle birlikte sektör yatırımcılar için oldukça cazip bir yatırım alanı haline geldi. 2014 yılında kuru temizleme sektöründe şubeleşme büyük bir ivme kazandı.

ÖRGÜTLENME YETERSİZ

Yetişmiş insan gücündeki yetersizlikler, makine yatırımlarının maliyet yüksekliği, kurumsallaşamama ve iş yeri bulmak konusunda yaşanan sorunlar sektörün öncelikli sorunları arasında. Sektörde örgütlenmenin yetersizliği ve veri bankası eksikliği de pazarın gelişimini negatif etkiliyor.

MARKALAŞACAK

Her ne kadar sektörde franchise veren şirketlerin etkisi artsa da halen bireysel hizmet veren işletmelerin sektördeki oranı yüzde 70-80 oranında. Sadece İstanbul’da mevcut potansiyelin büyüklüğü göz önüne alındığında sektör bu potansiyelin yüzde 5’ine hizmet verebiliyor. Dry İstanbul Genel Müdürü Kubilay Çil, “2015 yılında markalaşma ve şubeleşmede yaşanan ivme sektörde yüzde 40’lara varan bir büyümeye ulaşabilir” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.