MERKEZ, ENFLASYON TAHMİNİNİ FAZLA DEĞİŞTİRMEDİ

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

mantıklı bir yanıt verilemiyor. Elbette verilen bazı yanıtlar var ama bizim erkez Bankası, bu yılın üçüncü Enflasyon Raporu’nu önceki ayın sonlarında yayınladı. Dergimiz baskıdayken yayınlandığı için gecikmeli olarak ele alabildiğimiz bu raporda, yıl sonu enflasyon tahmininde çok az bir artış yapıldı. Nisan ayında yayınlanan önceki raporda yüzde 6,8 (yüzde 5,6-8 aralığının orta noktası) olan yıl sonu enflasyon tahmini, bu raporda 0,1 puanlık artışla yüzde 6,9’a (yüzde 6-7,8 aralığının orta noktası) çıkarıldı. 2016 yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 5,5’te (yüzde 3,7-7,3 aralığının orta noktası) sabit kaldı.

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini ocak ayında yayınlanan 2015’in ilk Enflasyon Raporu’nda yüzde 5,5’ti. Ancak döviz kurlarında yaşanan yükseliş yüzünden yılın ilk çeyreğinde enflasyon beklenenin üzerinde seyretmiş, bunun üzerine nisan ayında yayınlanan 2015’in ikinci Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahmini 1,3 puan yükseltilmişti. Esasında ikinci çeyreğin ilk iki ayında da enflasyon beklentilerin üzerinde seyretti. Fakat gıda fiyatlarındaki düzeltme sayesinde haziran ayında enflasyonda 0,9 puanlık düşüş yaşandı. Mayıs ayında yüzde 8,1 olan yıllık enflasyon bu düşüşle haziran ayında yüzde 7,2’ye geriledi. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahminini de bu gelişme kurtardı. Haziran ayında yaşanan bu düşüş olmasaydı, son Enflasyon Raporu’nda muhtemelen enflasyon tahmininde daha fazla yükseliş yapılacaktı.

Enflasyon Raporu’nda, ikinci çeyrekteki döviz kuru hareketlerinin çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmesinin yıl sonu enflasyon tahminini 0,5 puan yukarı yönlü etkilediği ifade ediliyor. İthalat ve gıda fiyatları görünümünde önceki rapora kıyasla gözlenen iyileşmenin ise yıl sonu enflasyon tahminine sırasıyla 0,1 puan ve 0,3 puan aşağı yönlü etkide bulunduğu söyleniyor. Yılın ikinci yarısında ithalat ve gıda fiyatlarındaki görünümün ikinci çeyrek çekirdek enflasyon gelişmelerinin olumsuz etkisini büyük ölçüde telafi edeceği tahmin ediliyor. Böylece yıl sonu enflasyon tahminindeki güncelleme sınırlı tutulmuş bulunuyor. Bu raporun yayınlanmasından sonra açıklanan temmuz ayı enflasyonu geçen yılkinden epey düşük çıktı ve yıllık enflasyon yüzde 7,2’den yüzde 6,8’e indi. Yani enflasyon şu anda Merkez Bankası’nın yıl sonu tahmininin altında bulunuyor. Ancak temmuz ayındaki düşüş, bu yılki son olumlu “baz etkisi”nin eseriydi. Yılın kalan döneminde bu etki yanımızda olmayacak. Tam tersine, eylül, kasım ve aralık aylarında olumsuz baz etkisi söz konusu olacak.

Öte yandan döviz kurlarında yaşanan son sıçrama da yılın kalan döneminde enflasyonu olumsuz etkileyeceğe benziyor.

Bu şartlar altında Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmininin tutması çok zor görünüyor. Yılın kalan döneminde aylık enflasyon oranları hep “mevsim normalleri” dolayında çıkarsa, yıl sonunda enflasyon yüzde 9 dolayını bulacak. Bunun üzerine bir de kur etkisinin devreye girmesi halinde, yıl sonunda enflasyon çift haneyi bulabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.