İKİNCİ ÇEYREKTE BÜYÜME BİRAZ YÜKSELMİŞ OLABİLİR

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

kinci çeyrek dönemin milli gelir verileri 10 Eylül’de açıklanacak. Bu veriler açıklandığında, muhtemelen, ikinci çeyrekte ekonominin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,5-4 arasında büyümüş olduğunu göreceğiz. Çünkü ekonomideki büyümeyle ilişkili önemli öncü göstergeler bu yönde sinyal veriyor. Geçen ayki sayımızda bu sayfalarda, söz konusu öncü göstergelerin nisan ve mayıs aylarına ilişkin verilerine dayanarak büyüme konusunda değerlendirmeler yapmıştık. Geçen ay haziran ayı verileri de yayınlanınca, öncü göstergelerin ikinci çeyrek döneme ilişkin verileri ortaya çıkmış oldu. Buna göre öncü göstergelerdeki son durumu şöyle özetlemek mümkün:

Ekonomideki büyümeyle yakından ilişkili öncü gösterge olan sanayi üretim endeksinde, ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,9’luk artış yaşandı. Bu oran ilk çeyrekte yüzde 1,3’te kalmıştı. İkinci çeyrekte artış oranının üçe katlanması, ekonominin üretim cephesinde önemli sayılabilecek bir toparlanma olduğunu gösteriyor.

İkinci çeyrekte reel perakende satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artış gösterdi. Reel perakende satışlarda ilk çeyrekte yaşanan yıllık artış yüzde 3,3’tü. İkinci çeyrekte bu oranda ılımlı bir yükseliş olması, ekonominin tüketim cephesinde çok fazla bir değişiklik olmadığı sinyalini veriyor.

Altın hariç reel ihracat ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 geriledi. Altın hariç reel ihracatta ilk çeyrekte yüzde 4,2 düşüş yaşanmıştı. İkinci çeyrekte bu düşüş biraz hız kesse de buradan dış talebin büyümeye yine bir katkısı olmadığı sonucu çıkıyor.

İkinci çeyrekte altın hariç reel ithalat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,3 artış gösterdi. İlk çeyrekteki artış da buna yakın ve yüzde 5,4’tü. Bu oranda fazla değişiklik olmaması, ekonomideki büyümede ciddi bir sıçrama olmadığını düşündürüyor.

İlk çeyrekte ekonomi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,3 büyümüştü. Bu cılız büyümeyi de tüketimdeki artış sağlamıştı. Yatırımlar ve dış talep büyümeyi aşağı çekmişti. Öncü göstergeler, ikinci çeyrekte de benzer bir tablo olduğunu düşündürüyor. Yalnız bu kez tüketimin büyümeye katkısı biraz daha fazla, dış talebin büyümeden alıp götürdüğü kısım ise biraz daha az çıkacak gibi görünüyor. Bunun sonucu da ikinci çeyrekte büyümenin 1,5 puan kadar daha yüksek çkması olacağa benziyor.

Ekonomideki büyümenin ikinci çeyrekte daha yüksek çıkması elbette olumlu bir gelişme olacak. Ancak yüzde 3,5-4 arasındaki büyümenin de Türkiye şartlarında yavaş büyümeye karşılık geldiğini unutmamak gerek. Bu orandaki bir büyüme işsizliği mevcut düzeyinde tutmaya bile yetmiyor. Nitekim Konjonktür’ün bir başka kutusunda ayrıntılarını okuyacağınız gibi ikinci çeyrekte işsizlik oranı, geçen yılki düzeyinin 0,6 puan üzerinde gerçekleşti. Bizim yaptığımız hesaplara göre, işsizlikte düşüş yaşanabilmesi için ekonomideki büyümenin yüzde 4,2’yi aşması gerekiyor. Büyüme 4 yıldır bu oranın altında seyrettiği için işsizlik de giderek yükseliyor. Maalesef yılın ikinci yarısında da bu tablo çok fazla değişmeyecek gibi görünüyor. Hatta yaşanan olumsuz siyasi gelişmeler yüzünden yılın ikinci yarısında ekonomideki büyüme daha aşağılara düşeceğe benziyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.