İŞSİZLİK ÇİFT HANEDE DEVAM EDİYOR

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

ise 2,95 TL dolayındaydı. Yaşanan siyasi belirsizlik kurların daha da yükselmesine yol açabilir. Şimdiden yıl sonu için 3,20 TL’lik dolar kuru tahminleri yapanlar var.

Merkez Bankası, yılın ikinci yarısında enflasyonun yatay seyretmesini bekliyor. Temmuz ayı sonu itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 6,8 düzeyinde. Önceki ayın sonunda yayınlanan son Enflasyon Raporu’na göre, Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 6,9 düzeyinde bulunuyor. Eylül ayından itibaren olumsuz baz etkisi devreye gireceği için bu tahminin tutması zaten zordu. Kurlardaki tırmanış şimdi bunu iyice zorlaştıracak. Muhtemelen önümüzdeki aylarda enflasyon yeniden yükselişe geçecek. Enflasyonun yükselmesi ise hanehalkının satın alma gücünü azaltıp biraz daha yoksullaşmasına yol açacak. ürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı iş gücü piyasası verilerini geçen hafta açıkladı. İş gücü piyasasında mayıs ayı verileri, nisan, mayıs ve haziran aylarında düzenlenen anketlere dayandığı için aynı zamanda ikinci çeyrek dönemin verileri oluyor. Bu verilere göre ikinci çeyrekte mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı yüzde 10,2 olarak gerçekleşti. Bu oran yılın ilk çeyreğinde de aynı düzeydeydi. Yani ikinci çeyrekte işsizlikte ilk çeyreğe göre bir değişiklik yok. Ancak ikinci çeyrekteki işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemindeki düzeyinin 0,6 puan üzerinde bulunuyor. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı 2014’ün ikinci çeyreğinde yüzde 9,6 düzeyindeydi.

Ekonomideki yavaşlamanın durgunluğa dönüşme eğilimi göstermesi nedeniyle geçen yıl bu sıralarda işsizlikte ciddi bir yükseliş yaşanmıştı. İlk çeyrekte yüzde 9,2 olan mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı, ikinci çeyrekte yüzde 9,6’ya, üçüncü çeyrekte yüzde 10,3’e ve dördüncü çeyrekte yüzde 10,6’ya çıkmıştı. Bu yılın ilk çeyreğinde ise mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranında sürpriz bir şekilde 0,4 puanlık düşüş görmüştük. Ancak işgücüne katılımın çok sınırlı kalmasından kaynaklanan bu düşüşün, yavaş büyüme yüzünden ekonominin yeterince istihdam yaratamadığı bir ortamda çok fazla sürmeyeceği belliydi. Nitekim ikinci çeyrekte işgücüne katılım daha normal bir seviyede gerçekleşince işsizlikteki düşüş durdu.

TÜİK’in verilerinin ayrıntılarına bakıldığında, ilk çeyrekte işsizlikte yaşanan düşüşün büyük ölçüde işgücüne katılımın sınırlı kalmasından kaynaklandığı anlaşılıyor. Geçen yılın son çeyreğinde 382 bin kişiyi bulan işgücüne katılım, bu yılın ilk çeyreğinde sadece 71 bin kişi olarak gerçekleşmişti. Böylece yaratılan istihdam önceki çeyrek döneme göre yavaşlayıp 269 bin kişiden 183 bin kişiye indiği halde, işsiz sayısında 112 bin kişilik düşüş olmuştu. Ancak ikinci çeyrekte işgücüne katılım normal seyrine dönerek 365 bin

2016 DA GİTTİ Mİ?

Yukarıda 2015’in kalan dönemine ilişkin bir tablo çizdik. Yaşanan son siyasi gelişmelerden sonra bu dönemde ekonomide işlerin zorlaşacağı konusunda iktisatçılar arasında pek fazla görüş farkı yok. Bazı iktisatçılar daha da ileri gidip 2016’nın da şimdiden kaybedildiğini öne sürüyor. Piyasalarda da 2016’ya ilişkin beklentiler giderek bozuluyor.

Yılın ikinci yarısı için beklenen olumsuz tablonun bazı etkilerinin 2016’ya da sarkacağına şüphe yok. Ancak 2016 için kesin bir şey söylemeden önce tekrar seçimin sonrasında ne olacağına bakmak gerekiyor. Bu seçim sonrasında da hükümetin kurulamaması halinde 2016’ya da gitti gözüyle bakabiliriz. Fakat herhalde hiç kimse Türkiye’yi bir seçim sarmalına sokacak kadar aklını yitirmemiştir. Tekrar seçimden ne sonuç çıkarsa çıksın artık bir kişiyi buldu. Bu sayı 332 bin kişilik istihdam artışından yüksek olduğu için de 33 bin kişi mecburen işsizler ordusuna katıldı.

Muhtemelen yılın ikinci yarısında işsizlikte yeniden yükseliş göreceğiz. Çünkü ekonomideki durum hiç de iç açıcı değil. En önemli dış pazarlarımızda yaşanan sorunlardan kaynaklanan ihracattaki düşüş hala devam ediyor. Siyasette yaşanan gelişmeler ve döviz kurlarında yaşanan tırmanış, yılın ilk yarısında ekonominin iyice durgunlaşmasına engel olan tüketim harcamalarını olumsuz etkileyeceğe benziyor. Yatırımlarda toparlanma sağlayacak bir ortam zaten hiç ortada yok. Bu nedenlerle yılın ikinci yarısında ekonomideki büyümenin iyice yavaşlaması bekleniyor. Ekonomideki yavaşlama yaratılan istihdamı da yavaşlatacağı için, yılın ikinci yarısında işsizlik oranının tırmanışa geçmesi olası görünüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.