“ÖZGÜVENİNİZ YOKSA BAŞARILI OLMANIZ ZOR”

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA - TUFAN ERGİNBİLGİÇ / BP DOWNSTREAM CEO’SU

Serdar’ın deneyimleri dikkat çekiyor. Serdar, yurtdışında çalışırken sahip olunması gereken en önemli özelliğin farklı ortam ve kişilerle çalışabilme ve hızlı adapte olabilme yeteneği olduğuna dikkat çekiyor ve şöyle anlatıyor:

“Hollanda’da iş hayatında herkesin organizasyon yapısından bağımsız olarak eşit olduğunu gördüm. Güvenlik görevlisinin yeri geldiğinde CEO’ya hesap sorabildiğine tanık oldum. İngiltere’de çalışırken size verilen cevapların çoğunlukla politik olduğunu ve satır aralarını devamlı okumak gerektiğini anladım. İtalya’da toplantıların ortasında bağırmalarının gayet normal bir hareket olduğunu ve bunun sizi sevme-

GÜÇLÜ EKİP

Türk yöneticilere uluslararası arenada başarılı olmaları için dört önemli tavsiyem var. Birincisi yöneticilere güçlü ekipler kurmalarını tavsiye ederim. Bu işinizi sürdürülebilir bir şekilde, prensiplerinize ve değerlerinize bağlı yapmanıza olanak verir. Güçlü ekipler başarıyı getirir.

ÖZGÜVEN KAYBEDİYORLAR

İkincisi, Türk yöneticilerin özgüvenlerini koruması gerekiyor. Türk yöneticilerinin üst düzey görevlere gelmesi zor değil. Fakat uluslararası şirketlerde Türk yöneticilerin, Türkiye’den çıktıkları zaman bazı durumlarda özgüvenlerini kaybettiklerini gördüm. Özgüveniniz yoksa başarılı olmanız çok zor.

STRATEJİ NET OLMALI

Üçüncüsü, stratejilerinizin açık ve net olması gerekir. Bu tüm organizasyonun aynı hedefler etrafında toplanmasını ve herkesin aynı yöne doğru gitmesini sağlar. Aynı zamanda karar verme mekanizmalarının doğru işlemesine olanak verir. Stratejiyi uygulamak da kritik bir mesele. Buna azami dikkat ve önem vermek gerekir.

KÜLTÜRLERİ ANLA

Son olarak da uluslararası şirketlerdeki farklı kültürleri çok iyi anlamak gerekiyor. Farklı ülkelerden gelen insanlar kültür olarak çok farklılar. Türk yöneticiler olarak gerçekten farklı kültürleri anlamamız ve iş yaptığımız paydaşlara, birlikte çalıştığımız insanlara, müşterilerimize ona göre davranmamız gerekiyor. Kültürleri anlamak, çalışanlarınızı nasıl motive edeceğiniz konusunda da yardımcı olur.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.