“YURTDIŞI KARİYERİN ÖNÜNDE İKİ ÖNEMLİ ENGEL VAR”

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA - HALUK İLKDEMİRCİ / HAVI LOGISTICS GLOBAL BAŞKANI

ÖZGÜVEN REKABETİ ZOR

Çocuklarımızı genellikle korkutarak büyütüyoruz ve fikirlerine yeteri kadar saygı duymuyoruz, onları anlamaya çalışmıyoruz. Bu da özgüvensiz, bildiği konularda dahi öne çıkıp fikrini savunamayan, içine kapanık kişiliği olan insanlar topluluğu olmamıza sebep oluyor. Bu konuda bizim tam aksimiz olan toplumlar var. Amerikalılar, Hollandalılar ve Avustralyalılar bunların en iyi örnekleri. Bu ülkelerden olan kişilerle konustuğunuz zaman kendilerine olan özgüvenlerini hissetmemek mümkün değil. Fikirlerini, doğru veya yanlış, açıkça belirtmekten kaçınmayan ve her konuda pozitif tartışmalara girmekten kesinlikle çekinmeyen bu kişilerle rekabet etmek gerçekten zor. Yurtdışında kariyer yapmanın bir diğer zorluğu ise ailenin de yurtdışında düzenini kurma zorluğu ve hiç bitmeyen memleket özlemi. L’Oreal Asya ve Hindistan Lüks Ürünler Genel Müdürü Demet Büyükdere Keşişoğlu, en zorlandığı konuyu şöyle anlatıyor:

“Yurtdışında çalışmak, aileyi ve işi bir arada ve dengeli bir şekilde yürütmeyi zorlaştırıyor. Çok seyahat ettiğimden bu denge biraz daha hassaslaşabiliyor. Çocuklar için artıları olmasına rağmen zor. Aile özlemi ve memleket hasreti yaşanıyor. Eve olabildiğince iş getirmemek ve yeni kariyer adımları aşamasında aile dengelerini de göz önünde bulundurarak karar vermek bir o kadar önemli.”

Unilever Global Tedarik Zinciri Finans Başkan Yardımcısı Ayşe Atakan da yurtdışında çalışırken zorluğun aileyle ilgili konular olduğunu söylüyor. Yurtdışında ev işi yardımı ve çocuk yardımının daha pahalı olduğunu belirten Atakan, “Yanınızda anne gibi ikinci bir yardımcı yok. Bu zorluğu eleman bulan iyi ajanslarla çalışarak ve aile içinde düzgün bir iş bölümü yaparak çözdük. Çocuklarım lisedeyken Londra’ya geldik, bir süre evdeki herkes bir işten sorumluydu. Hatta bazı günler yemekleri bile çocuklar yapardı” diyor.

Unilever Omo Global Başkan Yardımcısı Zeynep Yalım Uzun, aile sahibi bir kadın yönetici olarak aile hayatını zorlamadan yurtdışı çalışma imkanı yakalama-

VİZE ENGELİ

Bir diğer önemli zorluk, Türkiye’nin içinde bulunduğu durum ve tüm gelişmiş ülkelerle olan vize zorunluluğu. Hele son yıllarda Avrupa Topluluğu’na bağlı ülkelerde ve Amerika’da artan işsizlik, Türk gençlerinin bu alanda rekabetini gerçekten çok zorlaştırıyor. Çok iyi olsanız bile birçok ülkeden çalışma ve oturma izni almak çok zor. Global kariyer yapmak isteyenler uluslararası şirketlere Türkiye’de girip kendilerini göstererek yurtdışı pozisyonları zorlamalı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.