TÜSİAD’DA GENÇLİK RÜZGARI

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

GENÇLER ÇOK İLGİLİ

TÜSİAD’da hem üye çeşitliliği hem yönetim kurulumuz açısından geçmişe kıyasla bir gençleşme söz konusu. Gençler TÜSİAD’a çok ilgili çünkü kendi geleceklerine ilgililer. Biz de gençlerin iş dünyasına katılımını çok önemsiyoruz. Bu ilgiyi daha iyi biçimde nasıl aktive edebiliriz diye bakıyoruz.

ÇALIŞTAYLAR SÜRECEK

TÜSİAD Gençlik Platformu’nu kurduk. İlk çalıştayımızı İstanbul’da yaptık. Mükemmeldi, bu bizi daha da yüreklendirdi. İlk çalıştaya 12 üniversiteden 26 temsilci katıldı. Bundan sonra 4 farklı ilde daha çalıştay yapacağız. Gördük ki gençlerin en çok odaklandıkları konular girişimcilik, teknoloji, cinsiyet eşitsizliği, eğitim ve AB.

İŞ FİKRİ YARIŞMASI

Üniversite öğrencilerine yönelik “Bu Gençlikte İş Var” yarışmasına bu yıl da devam edeceğiz. Yarışma gençlere iyi iş fikirlerini TÜSİAD üyeleriyle geliştirme fırsatı sunacak. Ekim ayında başvuru sürecimiz başlayacak. Tüm üniversite gençlerini TÜSİAD’ın web sitesini takip etmeye davet ediyorum. Ödül töreni Mayıs 2016’da olacak. mişe göre daha çok aktif rol almaya başladılar. Hatta bazı yuvarlak masalarda iki yönetim kurulu üyemiz birlikte çalışıyor. Yedek yönetim kurulu üyelerinin aktif katılımını çok önemsiyoruz. Aslında geçtiğimiz dönem buna başlamıştık. Bu yıl daha da entegre etmek üzere devam ediyoruz. Bunun ileriki dönemler ve yeni nesil yönetim kurullarının oluşması için de önemli olduğunu düşünüyorum.

Bahsettiğiniz 9 yuvarlak masa neleri kapsıyor? Hangi masa nelerden sorumlu?

“Sosyal kalkınma”, “bölgesel kalkınma”, “sanayide dönüşüm”, “hizmetlerde dönüşüm”, “girişimcilik”, “ekonomi politikaları”, “dijital ekonomi”, “sürdürülebilir kalkınma”, “küresel ilişkiler ve AB”. Özetle tüm temel konuları bu 9 ana faaliyet alanı etrafında çalışıyoruz.

9 ana tema için bir hayli emek koyduk. Bu çalışmayı yaparken geçmiş dönem çalışmalarından edinilen kazanımları daha ileri götürmeyi amaçladık. Türkiye’nin küresel düzlemde rekabet edebilir bir ekonomi olabilmesi için neler yapılabileceğini tekrar analiz ettik. Dünyada neler olduğuna, yeni trendlere baktık. Programımızın dinamiklerini aslında Türkiye’nin içinde bulunduğu durum, mevcut sorunları ve hedefleri belirledi. Hedefimiz “rekabetçi ekonomi” ve “kapsayıcı büyüme”.

“Kapsayıcı büyüme” derken tam olarak ne anlamalıyız? Biraz açar mısınız?

Büyüme bir araç olmalı, amaç değil… Bizler sadece büyümek için değil, müreffeh bir toplum için çalışmalıyız. Kaliteli bir büyümeye ihtiyacımız var. Büyümenin sürdürülebilirliği, büyümenin kaynaklarının genişlemesine, toplumun her kesiminin büyümede söz sahibi olmasına ve büyümeden pay almasına bağlı. Kapsayıcılıktan kastımız budur. Kapsayıcı büyüme uzun vadeli bakış açısı gerektirir. Kapsayıcılık fırsatları artırarak ve bu fırsatlara erişimi iyileştirerek olur. Fırsatları artırmanın yolu rekabetten, fırsatlara erişimi iyileştirmek ise hukukun üstünlüğü, iyi işleyen bir altyapı ve eğitim yatırımlarından geçer.

TÜSİAD’ın Anadolu’yu temsilde zayıf kaldığı, “İstanbul Kulübü” olduğu konusunda eleştiriler de var. Bu yorumlara yanıtınız nedir?

Bu algının tümüyle hatalı olduğunu düşünüyorum. Bölgesel kalkınma konusu, TÜSİAD olarak başkan yardımcısı seviyesinde ele aldığımız bir konu. Başkan yardımcımız Şükrü Ünlütürk, yönetim kurulumuzda önemli bir zaman ve emeğini tamamen bölgesel kalkınma konusuna odakladı. Kapsamlı biçimde çalıştığımız BOR-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.