“2 VARDİYANIN ALTI TEHLİKELİ”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

İZLENEN RAKAMLAR

Üretim şirketleri için yaşayabilirlik göstergelerinin başında üretim adedi ve çalışılan vardiya sayısı bulunuyor. Üretim şirketlerinin ayakta kalması için 3 vardiya sistemi üzerinden minimum 2 vardiya çalışmaları lazım. Bunun yanında en az yüzde 60 makine kullanım oranına sahip olmak da önemli. oranı ise başa baş noktayı temsil ediyor. Boyacı, yüzde 50 doluluk oranını yakalayamayan işletmelerin sürdürülebilir olmadığını belirtiyor. Boyacı, “Otellerde yüzde 50-55’in üzerinde doluluk yakalandıktan sonra kârlılık süreci başlayabilir” diyor.

Birçok sektörde ise yaşayabilirlik sınırını gösteren temel göstergelerin arasında satış noktası sayısı yer alıyor. Özellikle perakende ve akaryakıt sektörlerinde satış noktası sayısı bir şirketin yaşam sınırını belirliyor.

Akaryakıt sektöründe kısa sürede ilk 10 oyuncu ara-

KÂRLILIK DENGESİ

Brüt kârlılık dengesi de sektörden sektöre değişmekle birlikte en az yüzde 15 kârlılığın sürdürülebilirlik için şart olduğunu düşünüyorum. Ayrıca üretim yaparken ne kadar makine zamanı ve insan zamanı harcadığınız da çok önemli. Stratejik planımız gereği şirketlerimizin üretim birim zamanlarını her yıl yüzde 2-3 oranında iyileştirmelerini hedefliyoruz.

NAKİT AKIŞI

Nakit akışı da bir şirketin temel sürdürülebilirlik göstergesi. Büyüme dönemleri dışında şirketlerimizin mutlaka pozitif nakit akışı üretmelerini önemsiyorum. Kriz zamanlarında ise gerekirse küçülerek nakit akışını pozitifte tutmaya çalışıyorum. sına giren Kadoil’in yönetim kurulu başkanı Tarkan Kadooğlu, “Akaryakıtta bir işletmenin yaşayabilmesi için en az 100 istasyona ulaşması lazım” diyor.

Benzer durum hazır giyim sektörü için de geçerli. Çocuk giyiminde hızla büyüyen B&G Store’un kurucusu Seyudullah Nebati hazır giyimde bir işletmenin hayatının mağaza sayısına bağlı olduğunu belirtiyor. “Mağaza sayısı 50’den aşağı olmamalı” diyen Nebati, sektörün kritik yaşam sınırları için şöyle diyor:

“Çocuk giyimindeki bir markanın stok oranı mak-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.