“GİDERLER YÜZDE 21’İ ASLA GEÇMEMELİ”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

ALTIN ORANLAR

Bir süpermarketin giderleri en çok yüzde 21 seviyesinde olmalı. Kârlılığı ise yüzde 25-26 dolaylarında gerçekleşmeli. Buna göre esas faaliyet kârınınsa yüzde 4 olması gerekiyor. Bir süpermarketin sağlıklı ve sürdürülebilir olması içinse şirkete göre değişmekle birlikte ortalama saha giderleri yüzde 17 seviyesinde olmalı. Merkez giderlerinin yüzde 4, kira giderlerinin yüzde 3,5, personel giderlerininse yüzde 7 seviyelerinde olması lazım. Bu altın oranlar gıda perakendesinde faaliyet gösteren bir firmanın sağlıklı çalışması ve sürdürülebilir olması için son derece önemli.

STOK KURALI

Toplamda 36 gün stok devir gününe sahip bir şirketin en az 51 gün ortalama ödeme gününe sahip olması gerekiyor. Bu sayede negatif işletme sermayesi oluşur ve büyümek için fon elde edebilir. Envanter kayıpları da minimize edilip kontrol altına alınmalı. Bir süpermarketin envanter kayıpları binde 5 olmalı. Ancak bu konuda binde 8’e kadar oranlar kabul edilebilir seviyeler.

YAZ VE KIŞ FARKLI

Meyve sebze fireleri yazın yüzde 7-8, kış aylarında ise yüzde 5-6 oranlarında olmalı. Ortalamada yüzde 7 fire oranı olması gerekiyor. Ette ise yüzde 2 oranı nispetinde olmalı. Bu veriler ışığında gıda perakendesindeki bir şirket hayatını sürdürebilir ve büyümeyi yakalar.

Teknoloji perakendeciliğinde de kira giderleri önemli bir maliyet kalemi. Bu nedenle teknoloji perakendecileri kritik yaşam göstergelerinin başında yer alan kira giderlerinin ciro içindeki payını sürekli düşürmeye çalışıyor.

Bimeks Başkan Yardımcısı Ahmed Akgiray, kira giderlerinin toplam satış içindeki payının yüzde 3-4 aralığını geçmemesi gerektiğini belirtiyor. Gıda perakendeciliğinde de kira giderinin ciro içindeki payının düşük seviyelerde olması hedefleniyor. Makro Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Songör, “Gıda perakendede faaliyet gösteren bir şirket için kira tutarının ciroya oranı yüzde 3,5’i geçmemeli” diyor.

Kiranın bir günlük cirodan fazla olmaması gerektiğini belirten Songör, hızlı tüketim sektörü için kritik yaşam göstergelerini şöyle sıralıyor:

“Metrekareye düşen aylık müşteri sayısı 50’nin üstünde olmalı. Toplam stok yükü, işletmenin bir aylık toplam cirosunu geçmemeli.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.