E-TİCARETTE YAŞAM SINIRI NE?

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

GİDERLER HAYATİ

Son dönemde birçok yatırımcı ve start up başlangıç maliyetlerinin daha az olmasından dolayı e-ticaret sektörüne yöneldi. Markafoni CEO’su İLKER BAYDAR’a göre sektördeki bir şirketin hayatta kalması için pazarlama ve personel giderlerinin toplamının cironun yüzde 10’unu geçmemesi gerekiyor.

MÜŞTERİ FREKANSI

Baydar, e-ticaretle ilgili yaşayabilirlik kriterlerini şöyle özetliyor: “Bizde önemli bir konu da müşteri frekansı. Yeni müşteri kazanım adedi elbette kaybedilenin üzerinde olmalı. Bu, çok kritik ve düzenli olarak takip edilmesi gereken bir parametre. Düşüşler ve ani artışlar olduğunda bunun analizini iyi yapmak gerekiyor. Biz, şirket olarak müşteri kazanımını iki katı seviyelerinde tutmaya özen gösteriyoruz.

MOBİLDE KRİTİK ORAN

Önemli kriterlerden biri de mobil iletişim. Bir e-ticaret işletmesinin mobil oranı yüzde 40 ve üzerinde olmalı. Özellikle işletmeler bu oranı dereceli olarak artıramadıklarında kesinlikle bir sorun olduğunu düşünmek gerekiyor. Bizim site trafiğinin yaklaşık yüzde 43,8’i, satışlarınsa yüzde 42,4’e yakını mobil tarafta gerçekleşiyor.” bölünmesi sonucu ortaya çıkan hasar/prim oranıyla operasyonel giderlerin kazanılmış prime oranının toplanmasını ifade ediyor. Axa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Ererdi, sigorta sektörü için bileşik rasyo oranının bir sigorta şirketi için yaşayabilirlik sınırını ifade ettiğini belirtiyor. Ererdi, “Sigorta şirketlerinin bileşik rasyoda 100’ün altında olmaları durumunda kârlı olduğu ve sağlıklı bir yapı oluşturduğu varsayılır” diyor. Bileşik rasyoda yüzde 100 oranının üzerinde olan şirketler ise kâr edemeyen ve yapısal sorunu olan şirketler olarak niteleniyor.

Bileşik rasyonun yanı sıra sigorta sektöründe yaşayabilirlik göstergelerinden biri de hasar prim oranı. Peppers&Rogers Group Türkiye Genel Müdürü Selim Uçer, hasar prim oranının yüzde 70’in üstünde olmasının sigorta şirketlerinin hayatta kalmalarını ciddi sıkıntıya soktuğunu belirtiyor. Uçer, “Hasar prim oranı yüzde 70’in üzerindeki şirketlerin yaşaması zorlaştı” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.