“TARİHİ FIRSAT KAÇTI”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

UZLAŞMA SAĞLANAMADI

Siyasi partilerimiz ne yazık ki 7 Haziran seçimleri sonrasında geniş tabanlı bir koalisyon kuramayıp toplumsal uzlaşma örneği sergileyemedi. Bu sebeple tarihi bir fırsatın kaçtığını düşünüyorum.

DAHA KRİTİK OLDU

Önümüzdeki geçici hükümet ve genel seçim süreci, ülkenin terör, şiddet ve diğer gelişmelerle sarsılan bu zor döneminde daha da kritik hale geldi. Yeni dönemde, seçim sonuçları her ne olursa olsun kazanan demokrasi olmalı.

“DÜNYANIN SONU DEĞİL”

Önemli olan seçim sonuçlarını ve yarattığı siyasi iklimi, Türkiye’nin çıkarlarına göre şekillendirmek. Bu da siyasilere daha fazla görev ve sorumluluk düştüğünü gösteriyor. Umudumuzu kaybetmemiz lazım. Yeni bir seçim olursa da bu durum dünyanın sonu değil.

YAPISAL REFORMLAR

Ülke olarak kaybedeceğiz. Belki de her şerde bir hayır vardır deyip 3 ay sonra yapılacak yeni bir seçimde farklı bir yapı gelebilir. Kim gelirse gelsin biz TÜRKONFED olarak yapısal reformların yapılmasını, AB konusunda ivme kazanılmasını istiyoruz.

YENİ ANAYASA GEREK

Mutlaka yeni bir sivil Anayasa’nın hayata geçirilmesi gerekiyor. Bunu hangi hükümet yaparsa yapsın ülkenin önü açılır, ekonomi ivme kazanır. 4 yıl önceki Türkiye seviyesine geliriz, büyümemiz de yüzde 5’lerin üzerinde olur.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.