“HESAP YAPMADAN MAĞAZA AÇILIYOR”

Capital (Turkey) - - PERAKENDE - Rekabetin artması ve tüketici alışkanlıklarının hızlı değişmesi nedeniyle artık verimsiz bir market için uzun süre mücadele edilmiyor. Geçen yıl 38 market kapattık ancak 127 market açtık. Yani hem yeni market açıyoruz hem de verimli olmayan marketleri kap

EN BÜYÜK HATA AŞK!

LOKASYON ÖNEMLİ

5 bine yakın mağazamız var. Bunlar içinde verimsizlikten kapattığımız mağaza sayımız çok az. Verimsiz bulduğumuz için kapattığımız mağazaların sayısı 45’i geçmez. Biz, mağazalarımızı genellikle kira gideri ya da lokasyon değişikliğinden dolayı kapatıyoruz.

BÜYÜTMEK İÇİN YER DEĞİŞTİRDİ

2014’te 70 mağazamızın yerini değiştirdik. Bunların büyük birçoğunun metrekaresi ufaktı. Bu mağazalarımızı daha büyük metrekareli mağazalara taşıdık.

“CHECK-LIST YAPIYORUZ”

Eğer verimsiz mağazamız varsa bununla ilgili kapatma kararını vermeden öncelikle yapmamız gerekenleri yapıp yapmadığımızı kontrol ederiz. Öncelikle mağazanın müşteri sayısını artırmaya çalışırız. Kendi geliştirdiğimiz bir check-list yaparız.

DOĞRU FİZİBİLİTE

Perakende sektöründe çok mağaza açan çok da mağaza kapatan firma var. Mağaza açmadan önce fizibilite çalışmasını doğru yapmak lazım. Son dönemde hesapsız, kitapsız çok sayıda mağaza açılıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.