YÜZDE 15 KURALI ÖNEMLİ”

Capital (Turkey) - - PERAKENDE - SAMİ KARİYO / PENTİ-BMD YKB Mağaza kapatmak ayıptır gibi düşüncelere kapılmamak lazım. Kira gideriniz cironun yüzde 15’ini aşmaya başladığında mağazayı kapatmayı düşünmek lazım. Eğer verimsiz mağaza kapatılmazsa markaya ciddi anlamda zarar veriyor. Pera

MİNİMUM 1 YIL

Aslında bir mağaza açıldığında bir yıl süre vermeniz lazım. Bir yılda kâra geçip geçmediğini görmeniz gerekiyor. Ancak rekabet ve AVM sayısı arttığından eskiye göre bu süre çok daha kısaldı.

AYIP DEĞİL!

SAYI ARTABİLİR

YAM-YAM MAĞAZALAR

Artık perakendeciler için en büyük rakiplerin başında kendileri geliyor. Hızla artan AVM sayılarıyla birlikte yakın bölgelerde açılmış aynı marka mağazaları birbirinin kârından yiyor. Bu durumu “yam-yam etkisi” olarak tanımlayan LC Waikiki’nin yönetim kurulu başkanı Vahap Küçük, bu etkiden korunmak için mağaza açarken 50 kere düşündüğünü söylüyor. Her türlü önleme karşın yam-yam etkisinden kurutulamazsa da en fazla satış yapan mağazasının cirosundan pay çalanı tespit edip hızlıca kapatıyor. Küçük, “Yakın lokasyonlardaki mağazalarımız birbirlerinin cirosundan yüzde 25 pay alıyorsa, en verimsiz olanı kapatıyoruz” diyor.

2014’te 10’a yakın mağazayı kapattıklarını belirten Küçük, bunların bir kısmının da küçük metrekareli mağazaları daha büyük lokasyonlara taşımaktan kaynaklandığını belirtiyor.

Sadece LC Waikiki’de değil, yam-yam etkisi giyim perakende sektöründeki birçok markanın sorunu. Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, “Birbirine yakın lokasyondaki aynı marka mağazalarının birbirinin kârından yediğini tespit ettiğimizde verimliliği artırmak için kârı düşük olandan vazgeçiyoruz” diye konuşuyor.

Penti’nin aynı zamanda da BMD’nin yönetim kurulu başkanı olan Sami Kariyo da bugün birçok markanın yam-yam etkisinden dolayı mağazalarını kapattığını belirtiyor. Kariyo, son dönemde perakendecilerin kendi kendilerinin rakibi olmamak için mağaza seçimine eskiye göre daha çok özen gösterdiklerini belirtiyor. Her şirketin izlediği farklı stratejiler olmakla birlikte verimsiz mağazalara tahammül süresinin azaldığı bir gerçek. Yıldız Holding Türkiye Pazarlama Başkanı Lale Saral Develioğlu, artan rekabet ve müşteri talebindeki hızlı değişimle birlikte artık verimsiz bir mağazaya daha az süre tahammül edildiğini belirtiyor.

Develioğlu, “Şirketler her çeyrekte bir finansal sonuçlarını gözden geçiriyor. Verimsiz mağazalarına da maksimum 1 yıl süre veriyorlar” diyor.

Süvari Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Coşkun da verimsiz mağazalara eskiden 2 yıl gibi bir süre tanıdıklarını artık bu süreyi 1 yıla kadar düşürdüklerini belirtiyor. JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş da benzer görüşü paylaşıyor.

Alkaş, “Eskiden verimsiz bir mağazaya 1-2 yıl tahammül süresi varken, günümüzde bu süre 6-12 ay gibi daha

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.