“BENİMLE KOŞAN ADAMLAR ÇOK MUTLU OLUR”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - Tarz olarak sürati ayarlayan, yani önden koşan liderim. Ben önden koşarım, benle birlikte koşan adamlar çok mutlu olur. Benle beraber koşmak istemeyenler için de benle çalışmak cehennem olabilir. Hedefi göreyim, kafamda şekillendireyim, beni heyecanlandır

Son 5 yılda sanayi anlamında ne kadarlık yatırım yaptınız, ağırlık verdiğiniz sektörlerde nasıl bir değişim oldu?

Lokomotif sektörler ciro anlamında değişmedi. Ama distribütörlük işlerimizin ağırlığı artıyor. Eskiden işimizin aşağı yukarı yüzde 60’ı çelik, yüzde 30’u distribütörlük, yüzde 10’u da lojistik ve diğer işlerimizken şimdi yüzde 40’ı çelik, yüzde 50’si distribütörlük yüzde 10’u da diğerleri oldu... Enerjinin çok minik bir katkısı var, çünkü yatırım aşamasında bir iş. Önümüzdeki 5 yılı tahmin etmeye çalışırsam, yatırımdan yola çıkarak şunu söyleyebilirim: Yatırdığımız paranın yarısı enerjiye gidiyor. 5 yıl bu şekilde gidecek. Dolayısıyla enerjinin cirosu da projeler hayata geçtikçe 5 yıl sonra oluşacak olan 6,5 milyar dolar cironun yüzde 10’una yaklaşır. Geri kalanlar dengesini korur diye düşünüyorum. Son dönemde boru fabrikalarında 150 milyon dolarlık yatırım yaptık. Amerika’da kaya gazı için boru tesisimizi kurduk. Otomotive yönelik birçok yatırım yaptık. Dolayısıyla geleceğe hazırız. Ana yatırımlarımızı yapmış olduk. Büyük fırsatlar çıkmadıkça inorganik olarak en azından birkaç yıl nefes almaya fırsatımız var.

Yani toplamda son 10 yılda ne kadarlık bir yatırım yapmış oldunuz?

2,2 milyar dolar civarında yatırım yapmışızdır. 5 yılda 2 milyar dolarlık yatırım daha yapacağız.

Konjonktürel etkilere baktığımızda çoğu

FARKLI BİR MİRAS

Beni gelecek ilgilendiriyor. Ne yaparsam yapayım belli bir yolculuk sonunda iyi bir şey çıksın. Kimsenin bırakamayacağı farklı bir miras bırakmak istiyorum. Borusan’ın 10 yıl sonrası beni ilgilendiriyor. Borusan bugün yaptığım işlerin yüzde 80’inin etkisini 3-10 yıl arasında görebiliyor. Buna önem veren, bunun için düşünen, entelektüel olarak okuyan biriyim. Türk işadamı günlük hayatta o kadar problem çözmekten bunalıyor ki yeteri kadar düşünecek vakit olmuyor.

ENTELEKTÜEL TERLEME

Entelektüel terlemeyi yapamıyoruz. Benim bu konuda lüksüm gittikçe artıyor. Operasyonel bir şirket yönetmediğim için, onu yapacak çok iyi yöneticilerimiz olduğu için bu işlere vakit ayırabiliyorum. Talepkârım. Abartılı bir hırsım yok ama olması doğal olan bir şeyin de olmasını isterim.

ÖNDEN KOŞARIM

sanayici, özellikle bu yıl fazla kapasite sorunuyla karşı karşıya kaldığını söylüyor. Siz bunu yaşıyor musunuz?

2000 sonrası dünyada “Gelecek çok iyi olacak” inancı hakimdi. Ancak ondan sonra yaşadıklarımız gelecek 10 yılın altına dinamit koydu. Dünyanın her tarafında acayip gereksiz yatırımlar yapıldı. Dolayısıyla bizim sektörümüzün tamamında da müthiş bir kapasite fazlası var. Burada biz kendimizi rekabetin dramatik olduğu alanlardan daha az rekabetin olduğu daha teknolojik daha sofistike ürünlerin olduğu pazarlara konumlandırıyoruz. Düşünün eskiden boru, inşaat ve mobilya sektörüne yüzde 70, enerji ve otomotive yüzde 30 üretim yaparken bugün tam tersi yüzde 30 inşaat ve mobilya sektörüne, yüzde 70 otomotiv ve enerji sektörüne boru üretimi yapıyoruz. Borusan Mannesman’ın Türkiye’deki satışları yüzde 30’dur. Yüzde 70’i dünyadaki başka ülkelerde satılıyor. Yassı çelikte daha çok katma değerli otomotiv sektörünün büyümesinden pay alıyoruz. Dolayısıyla kapasite fazlasının yarattığı sıkıntıdan o şekilde kaçmaya çalışıyoruz.

Hangi ülkelere ve bölgelere yatırım yapıyorsunuz? Radarınızda hangi ülkeler var?

Her işimizin gerekleri farklı. Amerika’da kaya gazı devrimi olmasaydı ve onun yaratacağı rekabette başarılı olacağımızı görmeseydik, Amerika’da yatırım yapmazdık. Sektörlerden bağımsız olarak ilgilendiğimiz tek ülke İran. Çünkü orada 10 yıldır varız. Çok iyi müşterilerimiz var. Gördük ki büyük bir potansiyel var ve erken giren kazanacak. Onun için tüm işlerimizin orada faaliyette olmasını isteriz aslında. Batı Asya dediğimiz Türk Cumhuriyetleri, eski Sovyetler Birliği ülkeleri ve Rusya ilgi alanımıza giriyor. Avrupa’da

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.