“HAYAL KIRIKLIĞININ SORUMLUSU BENİM”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

fırsatlar olabilir ama biz buradan da Avrupa’ya ürün veriyoruz. Türkiye lojistik olarak çok rekabetçi bir pazar. Dolayısıyla illa “Avrupa’da olalım” diye bir durumumuz olmayacak. Bir de daha fırsatçı yaklaşabileceğimiz Afrika olabilir. Ama Güney Amerika ile ilgilenmemiz gerçekçi değil. Doğu Asya, Çin, Kore gibi ülkelerle ilgilenmemiz gerçekçi değil. Çünkü kendi içlerinde de olağanüstü rekabet var.

2019 sonuna kadar 2 milyar dolar yatırım yapacağınızı ve 6,5 milyar dolar ciroya ulaşacağınızı belirtmiştiniz. Bu hedefler devam ediyor mu? Revizyon olacak mı?

2014’te 4,5 milyon dolar ciro yaptık. Bu yıl konsolide ciroyu dolar bazında yüzde 5, faaliyet kârını yüzde 10 artırmayı, yatırımları ise 417 milyon dolara yükseltmeyi hedefledik. Cirodan

SORUMLU BENİM

Telekom sektörünün bizi hayal kırıklığına uğratmasının sorumlusu benim. Yaklaşım şuydu, “Bir başlayalım, küçük başlayalım gidebildiği yere kadar gitsin.” Bizim gibi şirketler bunu yapamaz. Daha bireysel, cevval insanlar küçükten başlar ama biz hakikaten iyi planladığımız ve arkasında duracağımız ve gücümüzü göstereceğimiz yatırımlarda başarılı olabiliyoruz.

TELEKOM DARBESİ

Orada telekom sektörünün bize vurduğu darbe şu oldu: “Telekom özelleştirilecek ve internet üzerinden sabit hatlarda telefon görüşmeleri olacak” dedik ve Türk Telekom’dan pazar payı alma üzerine kurguladık. 90’lı yıllarda Batı ülkelerinde bu çok olmuş. Özelleştirildiği zaman ana oyuncular, yani monopoller yüzde 30 pazar payı kaybetmiş. Yüzde 30’un 3’te 1’ini bir iki şirketle beraber biz alsak, bize yeter diye düşündük. Ama mobil ve sabit hatta bir uyum oldu. Bunu öngöremedik. Ve rakiplerimiz Vodafone ve Turkcell oldu. Böyle bir duruma hiç hazır değildik. yola çıkarak bir hedef koymadık. Her şirketimizin kendi stratejik hedefleri var. Stratejik hedef içinde kârlı büyüme en öncelikli hedefimiz. Kârlı büyüme nerede varsa oraya gideceğiz.

2019 stratejik konsolide planımız var. 2014’te 4,5 milyar dolar cirodan 2019 sonuna kadar, minimum 6,5 milyar dolar ciro yapacağımızı öngörüyorum. Stratejik planlarımızı tamamen uygulayabilirsek 8 milyar dolara kadar çıkabileceğimizi düşünüyoruz. Bu yılki hedefimiz 5 milyar dolar ciroydu. Ama çelik fiyatları düştü. Bizim kontrolümüz dışında olan bir durum.

İkincisi ise kaya gazına yaptığımız Amerika’daki yatırımın cirosu muhtemelen hedeflediğimiz gibi olmayacak. Çünkü orada piyasa yarıya düştü. Elimizden geleni yapıyoruz ama pazar küçülünce yapacak bir şey kalmıyor. Bir de Rusya’dan aldığımız şirketin, aşağı yukarı 120 milyon dolar cirosu olması lazımdı. Bu ciroyu da 3 ay geç aldık, 3 ay da oradan ciro kaybı oluştu. Bir faktör de TL ciro yapan şirketlerimiz var. Lojistik bunlardan biri. Onları dolara çevirdiğiniz zaman orada da bir düşüş yaşanacak, yani yüzde 5 gibi bir artış olacak. Dolayısıyla bu yıl ciromuz 4,7 ya da 4,8 milyar dolar olacak. 2015-2019 yılı sonuna kadar 2 milyar dolar yatırım yapmayı öngörüyoruz. Son 5 yılda 1,2 milyar dolar yatırım yaptık. Böyle bakıldığında önümüzdeki 5 yıl son 5 yıla oranla yatırımlarımızı neredeyse 2 misline katlayacağız.

Gelirlerinizin yüzde 25’ini yurtdışı satışlardan elde ettiğinizi belirtmiştiniz. Yurtdışı gelirleriniz ağırlıklı hangi sektörlerden geliyor?

1,1 milyar dolarlık ihracat ve oradaki üretimden kaynaklanan ciromuz var. Bu pay artarak devam edecek. Sadece boru fabrikalarının Amerika’daki etkisi neredeyse 100 milyon dolarlık mevcut cirodan 400-500 milyon dolara çıkacak. İran’da lojistiği büyüteceğiz, çelik büyüyecek… Dolayısıyla seçtiğimiz ülkelerdeki büyümemizin yurtdışı ciromuza katkısı çok büyük olacak. Yurtdışı gelirlerimiz 2019’da cirodan yüzde 25’ten daha büyük bir pay alacak.

Önümüzdeki dönemde planlarınızı yaparken daha temkinli mi yoksa agresif mi ilerlemeyi düşünüyorsunuz?

Biz hiçbir zaman çok agresif olmadık. Agresif olmasak bile uzun vadeli düşünen ve cesaretle hareket eden bir kurumuz. Dolayısıyla bizde çok iniş çıkış olmuyor. Yatırım kararı almamızla yaptığımız işler öyle işler ki o tesisin hayata geçtiği süre arasında ortalama 3-3,5 yıl geçiyor. Dolayısıyla burada kritik olan yatırımı yaptığınız zaman pazarın ne kadar iyi olduğu değil, yatırım bittiği zaman pazarın iyi olup olmadığını öngörmek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.