“ORTAKLIK CAZİP GÖRÜNECEK”

Capital (Turkey) - - STRATEJI - MÜŞFİK CANTEKİNLER EY KURUMSAL FİNANSMAN BÖLÜM BAŞKANI

KİMLER SICAK BAKACAK?

Yurtdışına açılan, açılma planları olan ve büyüme stratejisinde kurumsallaşmaya, yeni pazarlar geliştirme konularına odaklanan Türk şirketleri için, önümüzdeki dönemde ortaklık opsiyonları türlü sinerjileri sebebiyle daha cazip görünmeye başlayacak. Ortaklık için belli ölçüde büyümeyi, kârlılığını artırmayı ve daha kârlı bir yapı üzerinden ortaklık yapmayı hedefleyen şirketlerin, ortaklığa sıcak bakabileceğini söyleyebiliriz.

ETKİN BÜYÜME MODELİ

Borçluluk seviyesi yüksek olan ve özellikle kurdaki dalgalanmalardan olumsuz etkilenen şirketler de ortaklık opsiyonlarına sıcak bakmaya başlayacak. Birçok sektörde, farklı büyüklüklerdeki çok sayıda şirketin, potansiyel ortaklık konusunu değerlendirdiğini, katma değerli ve etkin büyüme modellerinden birisi olarak göz önünde bulundurduğunu görüyoruz. Ancak, yatırımcılarla sinerjilerinin limitli olacağını düşünen, halihazırda yeni pazarlara ve yeni ürünlere odaklanmış şirketler, ortaklık süreçlerine ikinci planda vakit ayırabilir. ihtiyaç duymuyoruz. Sağlam bir finansal yapımız var” sözleriyle teklifleri geri çevirme nedenlerini açıklıyor.

Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, 2014 yılı başından itibaren 15’in üzerinde şirketten satın alma ve ortaklık teklifleri aldıklarını söylüyor. “Bu tekliflerin tamamı yabancı şirketlerden geldi” diyen Erol’a göre kendilerine gösterilen bu ilginin arkasında hızlı ve kârlı büyümeleri var. Erol, “Şirketimizin büyüme potansiyelinin çok yüksek olduğuna inanıyoruz. Gelen teklifler de bu inancımızı pekiştiriyor. Şu an bu potansiyeli değerlendirmeyi daha doğru görüyor, şimdilik tekliflere olumlu dönüş yapmıyoruz” diye konuşuyor. Bimeks de özellikle yabancı fonların yakından ilgilendiği bir şirket. Bimeks İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ah-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.