“EVET” DEDİRTEN ETKENLER

Capital (Turkey) - - STRATEJI - Bosut, “Yeni nesil, babalarının aksine bu sürece daha az duygusal yaklaşıyor. Başka bir sebep de konsolidasyonun şirketi zorluyor olması. Orta büyüklükteki şirketin başka şirketleri satın alıp büyümekten, satmaktan veya ortak almaktan başka çaresi olmayab

YUMUŞAK KARINLARI

Satın alma ve ortaklıklara sıcak bakmayan şirketlerin de bazen yumuşak karınları olabiliyor. Belli kriterler yerine geldiğinde ya da şartlar oluştuğunda onlar da “evet” diyebiliyor. inHERA Capital Yönetici Ortağı Levent Bosut’a göre uzun süre direndikten sonra şirket satışına “evet” dedirten en önemli neden yönetim değişikliği.

KONSOLİDASYON ZORLUYOR

FİYATLAMA OPTİMAL YAPILIRSA…

tında olduğunu düşünüyoruz. Samimi olmak gerekirse, gelecek birkaç yılda oluşacak bir değeri, bugünden başka bir stratejik ortakla paylaşmayı tercih etmiyoruz. Öte yandan perakende, hızlı karar vermeyi ve aynı hızda da uygulamayı gerektirir. Çok ortaklı ve çok katmanlı hiyerarşik yapılar, hızlı karar ve aksiyon almayı engelliyor. Bimeks sektörünün en büyük ve en güçlü şirketi değilken en hızlı büyüyen ve sürdürülebilir kâr üreten şirketi olmayı başardıysa en önemli sebeplerden biri analitik karar ve hızlı aksiyon alma yeteneğidir.”

Eyüp Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, fonlar başta olmak üzere stratejik ortaklık kurmak isteyen yerli ve yabancı şirketlerden her yıl pek çok kez teklif aldıklarını anlatıyor. Bu derece ilgi görmelerini istikrarlı bir şekilde büyümelerine ve yenilikçi iş yapış şekillerine bağlıyor. Bartık, ortaklığa evet demek için doğru zamanı bekleyenlerden… “Şirketimizin değerinin biraz daha artmasını bekliyoruz. Bu anlamda tüm yol haritamız da stratejimiz de hazır. Biraz daha beklememiz gerekiyor” diyor. Eskişehirli Odak Kozmetik de sektöründe en çok ilgi gören şirketlerden biri… Son 2 yıl üst üste Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 şirketi içerisine giren şirket, son dönemde aldığı ortaklık ve satın alma tekliflerini geri çeviriyor. Odak Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Bandırma, şirketin tek sahibi olduğu için ortaklığa henüz hazır olmadığını ifade ediyor. “Bebek gibi büyüttüğüm şirketim tam fırlayıp çıkış yapma noktasında, önünün çok açık olduğu bir zamanda… Bunu paylaşma fikri henüz kafamda oturmadı. Bundan sonra daha hızlı büyüyebilir ve deneyimlerimi kullanabilirim” diye konuşuyor.

Çocuk giyim sektörünün yeni ve güçlü oyuncularından B&G Store da yatırımcılardan ilgi görüyor. Orta-üst kesimde ulaşılabilir tek marka olmalarının, model çeşitliliklerinin ve ürün kalitelerinin talep görmelerindeki etkenler olduğunu ifade eden B&G Store Yönetim Kurulu Başkanı Seyidullah Nebati, finansal faktörler sebebiyle şimdiye kadar bir ortaklık sağlanamadığını söylüyor.

Vatan Computer Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Vatan da birçok ortaklık teklifiyle karşılaştığını açıklıyor. Ancak görüşme talebinde bulunanların ciddiyetine inanmadığını dile getiren Vatan, bundan sonra görüşme talep edenlere bir şart sunduğunu belirtiyor: “Görüşme talebi olanlardan Kabataş Erkek Lisesi Vakfı’na 10 bin dolar bağış yapmalarını istiyorum. Şimdiye kadar bağış yapan olmadı.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.