TAV’IN MALİYET DÜŞÜRME PROJELERİ

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - 96 milyon yolcumuz var. Maliyetlerimizi yolcu başına 20 Sent düşürebilirsek 20 milyon Euro indirim yapmış oluyoruz. Hayata geçirdiğimiz verimlilik projeleriyle yolcu başına maliyeti 20 Sent düşürmeye başladık. Enerji verimliliğine ve karbon salımını azal

VERİMLİLİK YILI

2014’ü ve bu yılı verimlilik yılı olarak belirledik. Verimliliğe çok ciddi önem veriyoruz. Maliyetlerimizi ciddi düşüyoruz. İş yapma kabiliyetimizi

artıyoruz. 2016’dan itibaren tekrar yatırıma başlayacağız.

20 MİLYON EURO TASARRUF

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

7 MİLYON TL TASARRUF

insan bize müracaat ediyor. 54 bin civarında çalışanımız var.

Bundan sonrası için havalimanı sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Bundan sonra havalimanı ihalelerinin komple özelleştirilmesini çok az göreceğiz. Artık kurumların havalimanlarını bölerek ihalelere çıktıklarını görüyoruz. Pazar bu şekilde şekilleniyor. Devlet orada olmak istiyor. Biz de buna hazırız. Komple çıkan ihalelere tabii ki gireceğiz. Böyle ihaleler var. Ancak dünyada bunların sayısı 2-3’ü geçmiyor.

Atatürk Havalimanı gelirlerinizin ne kadarını oluşturuyor?

Atatürk Havalimanı eskiden gelirlerimizin ve EBITDA’mızın (vergi öncesi kâr) yüzde 100’ünü oluşturuyordu. Şimdi ise EBITDA’mız içindeki payı yüzde 50 seviyesine düştü. Bugün, EBITDA’mızın diğer yarısını yarattığımız diğer işlerden kazanıyoruz. En hızlı hangi alanda büyüyorsunuz? Duty free ve BT’de çok hızlı büyüyoruz. Türkiye’de bilgi teknolojileriyle ilgili çok büyük bir inovasyon yok. Buna karşın dünyada havalimanındaki bütün bilgiyi yolcunun akıllı telefonlarına ilk indiren havalimanı işletmecisi biz olduk. Buna TAV Mobile diyoruz. Şimdi TAV Mobile’ı Arabistan’daki havalimanlarına satmaya başladık. Bir tane daha programımız var. Hava trafik kulesiyle apron kulesi arasındaki iletişimin performansını artırıp uçakların park etmesini kolaylaştırıyor. Bu programı da yurtdışında satmaya başladık.

Duty free ve BT gibi son dönemde büyüttüğünüz servis işlerinizle ilgili hedefiniz nedir?

Dünyada, havalimanlarında lounge işleten şirketlere baktık. Bu alanda yılda 200 milyon Euro ciro yapan şirketler var. O zaman biz de bu alandaki şirketlerimizi bu seviyelere çıkarabiliriz dedik. Lounge işletme şirketimiz kendi havalimanlarımızın dışında Almanya ve Suudi Arabistan’da lounge işletmeye başladı. En yakın zamanda da Amerika’da lounge işletmeye başlayacak.

Öte yandan dünyada havalimanlarına yönelik BT hizmeti veren şirket sayısı çok az. BT şirketleri genel müteahhitlik şirketleri gibi çalışıyor. Bizim BT şirketimizse sadece havalimanı BT’si yapıyor. Şu anda Abu Dabi Havalimanı’nda 50 milyon dolarlık iş aldık. Bir BT şirketi için 50 milyon dolarlık iş çok ciddi bir iş hacmi. Biz de önümüzdeki dönemde havalimanı BT’si alanında büyümeyi planlıyoruz. Bütün servis şirketlerimiz çok ciddi olarak büyüyebilir. Bu yıl için büyüme beklentiniz nedir? Gelirlerimizin yüzde 80’i Türkiye’den yüzde 20’si ise yurtdışından geliyor. Çift haneli büyümeye devam ediyoruz. Geçen yıl vergi öncesi kârda (EBITDA) yüzde 14 büyüdük. 2015 için de EBITDA hedefimiz yüzde 12-14 arasında büyümeyi gerçekleştirmek. Ciroda da yüzde 10 büyüme hedefliyoruz. Geçen yıl, ciromuz 983 milyon Euro olarak gerçekleşmişti. Bu yıl sonunda 1,1 milyar Euro’yu yakalayacağız. 480 milyon Euro da EBITDA bekliyoruz. Yolcu hedefiniz nedir? Bu yıl 100 milyon yolcuyu aşıyoruz. Dünyada yolcu büyümesinin yüzde 3 ila 5 civarında devam etmesi bekleniyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.