Moda dünyasının önde gelen 6 bloggerının profili

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

1981 doğumlu Billur Saatçi, Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2012 Ocak ayında 5 yılı aşkındır içinde olduğu kurumsal hayatı bıraktı ve tam zamanlı olarak offnegiysem.com adlı bloğu yönetmeye başladı.

1988 doğumlu Gamze Biran, 2008’de İTÜ İşletme Mühendisliği’nde okurken moda tutkusunu keşfetti. O tarihten beri trend öncülüğü yaptığı “Cindrella under the umbrella” bloğunda yazılar yazıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu Meriç Küçük, henüz 26 yaşında ve moda dergilerinin ve moda severlerin yeni gözdesi. Maritsa. co isimli blogunda hem moda yorumları yapıyor hem de kendisini fotoğraflıyor. Boyner Grubu da hem yeni çıkan ürünlerin performans değerlendirmesi hem de kampanyalarının daha fazla kişiye ulaşması için blogger ve vlogger işbirliklerine önem veriyor.

1988 doğumlu Nil Ertürk, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema Bölümü’nden mezun olduktan sonra profesyonel hayatına moda alanında devam etti. 2009’da kendi adıyla açtığı blogu İtalyan Vogue, İspanyol Elle gibi dergilerin de bulunduğu pek çok uluslararası mecrada kendinden söz ettirdi ve dünyadaki en iyi 100 moda blogu arasında gösterildi. takipçilerimizin tahminine açtık. 1.000’in üzerinde katılımın sağlandığı bu yarışmada kazananlara Twist hediye çeki verdik. Hem takipçilerimiz için keyif dolu bir yarışma yapmış olduk hem Beetle kampanyamızı genç nesil Twister’lara duyurmuş olduk.”

1987 doğumlu Rüya Büyüktetik, 2011’de Fashiononboard adlı bloğu kurdu. Büyüktetik, Türkiye’nin en çok takip edilen moda bloggerlarından biri.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümü mezunu Zula Okçu, 2008’de kendi bloğu olan Zet Fashion’ı açtı. Türkiye’nin ilk blog formatındaki online alışveriş sitesi 1love4shop. com’un da kurucusu. Kozmetik devi L’Oréal içerik sitesi Makyaj.com’da, ürün uygulama eğitimi ve bilgi verme amaçlı makyaj, cilt ve saç bakımı konularında hem blogger hem de vloggerlar (video blogger) ile işbirliği yapıyor. Marka seçimini “özgün bir yaklaşımı ve özgün bir takipçi profili” olan isimler arasından yapıyor.

Proje kapsamı ve yaklaşımına göre farklı blogger ve vloggerlar ile birlikte içerik ürettiklerini söyleyen L’Oréal Türkiye Pazarlama Direktörü Beyza Kapu, “Örneğin, içerik sitemiz olan Makyaj.com’da Duygu Özarslan ile çektiğimiz yeni yıl makyajının iyi bir izlenme sayısına ulaştığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra Urban Decay gibi lüks segmentimize ait olan ürünlerimizin lansmanlarında Sebile Yılmaz gibi takipçi sayıları ve demografisi daha farklı vlogger’ları tercih ediyoruz” diyor.

Marka ayrıca, L’Oréal Paris’in bu yılki Cannes 2015 iletişimi sırasında Kırmızı Halı stilini yansıtan birçok içeriğini bloggerlarla birlikte üretmiş. Kapu, “Bir çok vlogger’ı ve ünlüyü bir araya getirdiğimiz saha etkinliklerimizle takipçi dikkatini çektik ve gerçek zamanlı kurgularımızla birbirinden çekici içerikleri hayata geçirdik” diye konuşuyor. Şirketin pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı Mehtap Alp, “Ürünlerin performans değerlendirmelerini bloggerların Youtube kanalları üzerinden dinlemek, müşterinin olduğu kadar bizlerin de ilgisini çekiyor” diyor.

Özel günler de grubun blogger iletişimleri için önem verdiği dönemler arasında. Grup, Anneler Günü’nde anne ya da anne adayı bloggerlar, 23 Nisan’da ise çocuk sahibi bloggerlarla temas halinde. Alp, şöyle anlatıyor:

“Geçtiğimiz yıl Buse Terim ile İstanbul Moda Haftası’nda takeover projesi [EE1 ]gerçekleştirdik. Buse Terim @boyneronline Instagram hesabından 2 hafta boyunca paylaşımlar yaptı. Billur Saatçi, Nil Ertürk ve Maritsa ile yılbaşı döneminde birbirlerine yılbaşı hediyeleri seçip evde kutlama yaptıkları fotoğraf ve videolu bir yılbaşı hikayesi yaptık. Zet Fashion ile de Sevgililer Günü’nde mağazadan seçimlerini yaptığı bir proje gerçekleştirmiştik.”

Bu projeler arasında en fazla kişiye ulaşan Buse Terim’inki olmuş. Alp,“Takipçilerimiz hem moda haftasını ordaymışçasına takip edebildi hem Buse Terim’in street fashion karelerinden ilham aldı” diyor. Blogger iletişiminde Buse Terim’i tercih eden bir diğer marka da English Home. Marka Sevgililer Günü’nde “Evinizi Aşkla Doldurun!’’ kampanyasında, Terim ile birlikte gerçekleştirilen çalışmadan başarılı geri dönüşler elde ettiğini düşünüyor. English Home Pazarlama Yöneticisi Fatih Aslaner, “Ev dekorasyonundan, dünya trendlerine kadar pek çok konuda keyifli etkinliklerle blogger iletişimimizi yürütüyoruz.” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.