“GENEL MÜDÜR DE OLSA 2 KATINI VERMİYORUZ”

Capital (Turkey) - - ÜCRETLER -

ÜST KADEMEDE YÜKSEK

Terfilerde yaptığımız zam oranları yüzde 10 ila yüzde 30 arasında değişiyor. Alt kademelerde gerçekleşen terfilerde daha az ücret artışı yaparken üst kademelerdeki terfilerde yaptığımız artışlar daha yüksek oluyor.

YÜZDE 30 İDEAL

Üst düzey yöneticimiz genel müdür bile olsa ücretlerine yüzde 100 oranında zam yapmıyoruz. Terfilerde bana göre ideal oran yüzde 30 ücret artışı yapmaktır. Ancak şirketin içinde bulunduğu duruma göre bu oranlar değişebiliyor. Kötü zamanda terfi edene hiç ya da az zam yaptığımız dönemler de oldu. ken dikey yapılanmış şirketlerde çok daha kısıtlı zamlar söz konusu olabiliyor” diyor.

Terfi ile çalışan motivasyonu arasındaki ilişki de önemli. Ergene Consulting&HGA Group Türkiye Başkanı Murat Ergene, “Terfi ücret artışıyla desteklenmediği sürece beklenen verimlilik ve motivasyon uzun süreli olmuyor” diyor.

Okan Tütüncü de ideal zam oranının, kişiyi motive edecek ve piyasadaki rekabete uyacak oranda olması gerektiğini vurguluyor: “Kişi unvan artışı aldığı zaman zaten oldukça motive olur ve yeni görevine dört elle sarılır. Ancak bu geçiş doğru belirlenmiş terfi zammıyla yapılırsa kişinin başarısı da performansı da artış gösterir.” yardımcıları arasındaki ücret farkının 2 katına kadar çıkabildiğini belirtiyor. Buna göre perakende ve alışveriş merkezleri sektörlerinde bir genel müdür yardımcısı genel müdürlüğe terfi ettiğinde minimum yüzde 50 maksimum da yüzde 100’e varan ücret artışı alabiliyor.

AL Danışmanlık Genel Müdürü Ayşen Laçinel sektörel durumların terfi zammı konusunda ciddi farklılık yarattığı kanısında. “Perakendede olduğu gibi turizmde de pozisyonlar arası ücret aralıkları daha yüksek. Eğitim sektöründeyse pozisyonlar arası ücret aralıkları daha az” diyen Laçinel, bu durumun terfi zamlarına da yansıdığını belirtiyor.

Mazars Denge İK Direktörü Mehmet Eronat da Türkiye’de bankacılıktan perakendeye bilişimden tekstile kadar birçok sektörde pozisyonlar arasında ortalama yüzde 30 ücret farkı olduğunu söylüyor.

Özetle terfi zamları kademeler arasındaki

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.