BUDAMAK ŞART

Capital (Turkey) - - İŞ ORTAMI -

Müşterisini en iyi anlayan ve en mükemmel pazarlama araçlarını kullanan en başarılı şirketler hangileri?

işlevinden en akıllıca faydalanan şirket, bana göre dünyanın önde gelen hızlı tüketim şirketi Procter&Gamble’dır. Bu şirket, geçen yıl yaptığı 83 milyar dolarlık satış üzerinden net yüzde 14 kâr yaptı. Bugün Procter&Gamble kadar kârlı çalışan şirket sayısı çok azdır. Bunlardan biri de Apple’dır ki geçen yılki kâr marjı yüzde 21,6’ydı. Beni Procter & Gamble’a en fazla hayran bırakan yönü, bakım ve güzellik şirketi olan Coty’i geçen yıl 12,5 milyar dolara satmakla ilgili verdiği karardı.

Procter&Gamble, geçen yıl bu şirketin satışlarının yaklaşık yüzde 90’ından ve kârının da yüzde 95’inden sorumlu olan 70-80 markaya odaklanarak yaklaşık 100 markasını elinden çıkaracağını açıklamıştı.

Aslında pek çok büyük şirketin de aynısını yapması gerekir. Araştırdığımız şirketlerin çoğu, aşırı denilebilecek sayıda pazar diliminde faaliyet göstermesi ve aşırı sayıda markaya destek çıkması yüzünden yeterince iyi yönetilemiyor.

Zaman içinde her şirket daha verimli olmak adına kendisini budamak zorundadır. Her çiftçi çok iyi bilir ki meyve ağaçlarınızı daha üretken kılmak için onları budamanız şart.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.