“KONTROL KOORDİNATÖRÜ OLARAK ÇALIŞTIM”

Capital (Turkey) - - LİDERLİK -

Örneğin, Esas Holding Gıda Başkanı Babür Çelebi, 25 yaşındayken Amerika’da öğrenci olduğunu, bu eğitimin ona uzun yıllar Unilever gibi uluslararası bir şirkette çalışma imkanı sağladığını belirtiyor.

Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı

FORMÜLLERİ KOPYA ETTİM

Küçük yaşlardan itibaren işin bir ucundan tutmaya gayret ettim. Örneğin daha ilkokuldayken Avrupa’daki, Amerika’daki bisküvi fabrikalarını babamla gezdim… Daha küçücüktüm bisküvi formüllerini kopya etme görevini severek üstlenirdim. Üniversiteden mezun olduktan sonra benim günlük hayatımın doğal bir parçası olan bu işte, profesyonel tecrübe kazandım. Çeşitli meslek kurslarına katıldım, Ortadoğu’da ihracat konusunda çalıştım. En önemlisi de Amerika ve Avrupa’da gıda sektöründe faaliyet gösteren 60’tan fazla fabrika ve tesisi ziyaret ettim. Farklı ülkelerde, farklı şirketler “işin hamurunu nasıl yoğuruyor” yakından inceledim.

İNİSİYATİF VERDİ, GÜVENDİ

1984 yılında, 25 yaşında şirkette kontrol koordinatörü olarak çalışmaya başladım. Sonrasında şirketin farklı kollarında farklı görevlerde tecrübe kazandım. İşe hazırlanmamda ve gelişimimde babamın rolü büyüktür. Bana hem iş öğretti hem kendimi geliştirmem için gerekli olan alan ve inisiyatifi verdi, güvendi. Öyle güvendi ki fabrikadaki makineleri söküp yeni makineler yapmama bile ses çıkarmadı. Makineleri söküp takmayı becerebilmek, ileride yeni üretim bantları üzerinde çalışabilmemizi de sağladı. Yani beraberinde yeni fikirler getirdi.

İLERLETEN BAKIŞ AÇISI

Yani hayal gerçek oldu. Hayal kurmak, bir şeyleri önce aklınızda çalıştırmak onları gerçekleştirmenin ilk adımı. Ben böyle bir bakış açısıyla iş hayatına girdim ve öyle de ilerledim. Şimdi ekibimdeki genç arkadaşları da bu şekilde yönlendirmeye önem veriyorum. Hayal etsinler, hayal ettikleri fikir onlara azim ve cesaret versin. Önersinler, kafadakini hayata geçirmek için çalışsınlar, işimize fayda getirecek fikirleri biz de destekleyelim. Beraberce deneyelim, onların fikirlerini biz de tecrübelerimizle güçlendirelim. Böylelikle hep beraber daha da büyüyelim diye bakıyorum hep. da 25 yaşındayken Rabak Elektrolitik Bakır şirketinde rafinasyon şefi olduğunu söylüyor. O yıllarda en büyük isteğinin fabrikanın müdürü olmak olduğunu dile getiren Çaycı, “Ancak o tarihlerde müdür olmak için belli bir yaşa gelmek şart gibi görünüyordu. Bu da beni ümitsizliğe götürüyordu. Doğru zamanda doğru şirkete transfer olmam beni bugünkü pozisyonuma taşıdı” diye konuşuyor. HP Kurumsal Grup Ortadoğu, Akdeniz ve Afrika Bölgesi Satış ve Dağıtım Kanalları Direktörü Serdar Urçar, üniversite ve yüksek lisans döneminde keyif alarak yaptığı ve çok şey öğrendiği turizm işlerinden sonra ilk tam zamanlı işyerinin Arthur Andersen olduğunu söylüyor. 25 yaşında bu şirkette denetim bölümünde çalıştığını belirtiyor ve bu deneyimin hayatındaki yerini şöyle anlatıyor:

“Yüksek eğitim sonrası şirkete beraber girdiğimiz 9 kişiyle çok iyi arkadaş olmuştuk. Onlarla beraber İspanya Segovia’da Arthur Andersen’in eğitim kampüsünde harika bir 3 hafta geçirdik. Sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar süren eğitimlerden

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.