“YETENEKLERİM GELİŞTİ, ÖZGÜVENİM ARTTI”

Capital (Turkey) - - LİDERLİK - Toptancıların bizden 425 liraya aldıkları kanepeleri orada 900 liraya sattıklarını ama yeterli satış miktarına ulaşamadıklarını görünce İstanbul’da pazarlama ve lojistik organizasyonu açma fikri ortaya çıktı. Organizasyonun başına aileden birinin geçmesi

ULUSALLIĞA İLERLEYİŞ

25’li yaşlarda Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra askerlik vazifemi yerine getirdim ve sonrasında evlendim. Yine o yıllarda Kayseri’de İstikbal fabrikamızda işe başladım. Özellikle ağabeylerimin de yönlendirmeleriyle mobilya, pazarlama ve satış alanlarında kendime bir yol belirlemiştim. O dönem mobilyaya olan talep sürekli artıyor, biz de yavaş yavaş pazar payımızı artırıyor, yerel marka olmaktan ulusal marka olmaya doğru ilerliyorduk. 90’lı yılların başında İstanbul’a da ürün satmaya başlamıştık.

İSTANBUL’A AÇILMA

TECRÜBEM ARTTI

25’li yaşlarımda öğrendiklerim, o yıllarda attığımız adımlar benim bugünkü yöneticilik ve girişimcilik yeteneklerimin gelişiminde önemli rol oynadı. Tecrübem arttı, İstanbul gibi büyük bir pazarla baş edebildiğimizi görmek, bu işte payımızın olduğunu hissetmek özgüvenimi artırdı. O dönemde aldığımız doğru stratejik kararlarla şu anda Türkiye’nin lider markalarını oluşturduk. nin iş yerinde müdürüyle yaşadığı anlaşmazlık olduğunu anlatan Doğan, detayları da şöyle paylaşıyor: “Müdürüm, bana ‘Tayinini iste git’ demeye başladı. Ben de memleketime en yakın demiryolu olan Bandırma’ya gönder gideyim’ dedim. Karşılığında, ‘Karabük’e git, Bandırma olmuyor’ dedi. Karabük’te hava kirliliği olduğunu söyleyince, Ankara’ya gitmemi söyledi. ‘Hayat pahalı’ karşılığını verdim. Bu tartışmalar uzayıp gidince istifamı verdim. Ama kendisini suçlayarak verdiğim dilekçeyi günlerce sümen altında tuttu. İstifamı kabul etmedi, Ankara’ya göndermedi.

Sonra da kendim Ankara’ya şikayet ettim. Müfettişler geldi. Ben istifa ettim. Onun da tayini çıktı. Müdürle tartışmasaydım ya da tayinimi Bandırma’ya yapsalardı belki memuriyete devam ederdim.”

Her ne kadar sorunlu bir ayrılık olsa da Doğan, devlet memurluğunda edindiği deneyimin kendisi için önemli olduğunu söylüyor. “Oradan aldığım disiplin ve kurumsal yapıyı, daha çok küçük olan işletmeye

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.