“BANKASIZ ORDUSU AZALDI”

Capital (Turkey) - - BANKACILIK -

OLUMLU YANSIMALAR

Geçtiğimiz 5 yılda özellikle hanehalkı gelirlerinde yaşanan artış, beraberinde yatırımı da teşvik etti. Küçük yatırımcı da tasarruflarını konut alımına yönlendirdi. 2010’da 45 milyar TL hacimle başlayan konut kredilerinin 2015’in ikinci yarısında 140 milyar TL hacme ulaşması bunun göstergesi.

YENİ MÜŞTERİLER

Son 5 yılda yeni tüketici ve konut kredisi kullanan müşteri sayısında sektörde 3 milyona yakın bir artış görüyoruz. Aynı dönemde internet bankacılığını aktif olarak kullanan müşteri sayısı da 14 milyonu geçti. Tüm bu veriler, sektörün önemli bir büyüme sağladığını, genç neslin bankacılık uygulamalarına çok hızlı uyum gösterdiğini, “bankasızlar ordusunun” sürekli küçüldüğünü gösteriyor. Tabii bireysel bankacılık yeni müşteri sayısında yaşanan bu artış, hem kredi hacmine hem sektörün kârlılığına olumlu yönde katkı sağladı. olan KOBİ kredileri hariç kurumsal kredi portföyünün, 2015 başında 550 milyar TL’ye ulaştığını açıklıyor. “Ekonomideki yavaşlamaya rağmen kurumsal bankacılık hızlı büyüyecek segmentlerin en başında” diyen Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu, sektörde son 5 yılda TL ticari kredilerde yüzde 156 ve gayrinakdi kredilerde yüzde 148 artış yaşandığına dikkat çekiyor. Levent Çelebioğlu, bu gelişmenin sektöre artılarını şöyle aktarıyor:

“Uzun vadeli yatırım ve proje finansman kredileri banka özelinde kurumsal segment kredilerinin yarısını oluşturuyor. Sektör de konvansiyonel ürünlerden yapılandırılmış ürünlere kayıyor. Bu da büyümenin yavaşladığı bugünkü gibi dönemlerde bankaların güvenli liman olarak gördüğü kurumsal segmente daha fazla ilgi göstermelerine neden oluyor.”

Kurumsal bankacılıkta asıl kârın geldiği proje finansmanlarında da güçlü bir hare-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.