“KOBİ’LER BÜYÜME GETİRDİ”

Capital (Turkey) - - BANKACILIK - 2008’in ardından bankalar, daha önce riskli olarak gördükleri KOBİ’lere yöneldi. Makro ekonomik politikaların ve regülasyonların KOBİ’ler lehine sağladığı avantajlarla bu segment, bankalarla olan ilişkilerini daha da sıkılaştırdı. Bugün bankalar, nakit ak

ketlenme yaşanıyor. 2014 sonunda proje finansmanı kredilerinin kurumsal krediler içindeki payı yüzde 20’lerdeydi. Son yıllarda Türkiye’deki büyük projelerin finansmanını, yurtdışından geçmişe göre daha uzun vadelerle borçlanabilen Türk bankaları yapıyor. Bankacılık uzmanları, özellikle aktif büyüklükte lider bankalar için önümüzdeki 10 yılda proje finansmanı gelirlerinde de güçlü artışlar olacağını düşünüyor. Çelebioğlu, “Uzun vadeli çekiliş süreleri, bankaların kredi hacimle-

HIZLI YÜKSELİŞ

Regülasyon değişiklikleri ve düşük faizler, bankacılık dünyasında dengeleri değiştiriyor. 2011’den itibaren KOBİ kredileri, toplam kredilerden daha fazla büyüme gösterdi, Haziran itibarıyla KOBİ kredilerinin payı yüzde 26’ya yükseldi. Bankamızda da aktif toplamı ilk 6 ayda, yıl sonuna göre yüzde 12 arttı. Yılın ilk yarısında yüzde 13 büyüyen bilançomuza önemli katkı, kredilerimizin yüzde 48’ini oluşturan KOBİ kredilerinden geldi.

FARKLI İHTİYAÇLAR

Kâr marjlarını artırmada özel bankacılık ayrı bir öneme sahip. Bu alanda da olumlu gelişmeler yaşanıyor. Finansbank Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Onur Özkan, BDDK verilerine göre 2010’da 35 bin olan 1 milyon TL ve üzeri birikim sahibi müşteri sayısının, 2015 Haziran ayında 91 bine ulaştığının altını çiziyor. Bu grubun toplam mevduat hacmi de 5 yıl önce 73 milyar TL’den bu yılın ilk yarısında 206 milyar TL’ye kadar çıkarak yaklaşık 3’e katlandı. Onur Özkan, özel bankacılıkta mevduat artışının tüm bireysel mevduat hacmine göre yüzde 74 daha fazla olduğunu vurguluyor.

Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Oral, buradaki hızlı gelişmenin ürün gamında çeşitlenmeyi getirdiğini aktarıyor. Oral, “Özel bankacılıkta artan müşteri sayısı ve varlık büyüklüğü, daralan marjlar ve mevduat ürünlerinin getirisinin düşmesi nedeniyle alternatif ürün arayışını getiriyor. Burada hizmet kalitesinin artırılması tek başına yetersiz, global piyasalara entegre alternatif ürünler, kaldıraç ürünler ve fon piyasası ivme kazanıyor” diyor.

Bu alanın büyümesi, getirdiği kârlılıkla bankalara ilaç gibi geliyor. Çünkü gelen yeni düzenlemeler sonrası danışmanlık gelirlerinin önemi giderek artıyor ve özel bankacılıkta artık her türlü tavsiye için gelir alınabilmesi bankaların ücretlerinde artı etki yaratıyor.

Mehmet Oral, özel bankacılıkta artan mevduatların hacim etkisiyle bankaların hem aktif büyüklüğüne hem kârlılığına yaradığını belirtiyor. Tunç Akyurt da bu alandaki gelişmenin önemli bir artısı şöyle vurguluyor:

“Özel bankacılık segmentine ait mevduatın toplam sektör mevduatı içindeki payı yüzde 60-65. Bu da bankaların kaynak ihtiyacının çok önemli bölümünü karşılayarak kredi tarafında büyümesinde kritik rol oynuyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.