“BÜYÜK RESME BAKMALIYIZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

FAİZ AYNI KALIR, KUR DÜŞER Seçimden önce seçim olacak hükümet kurulamayacak deseydik en karamsar senaryo olurdu. Ancak bence şu anda sürece göre oldukça iyi gidiyoruz. Finansal tarafta bankacılık sektörü güçlü olduğu için daha iyi durumdayız. Faizler ve kurlar çıktı. Bu ilk aşamada bankaları etkilemiyor, çünkü bankalar pozisyon riski taşımıyor. Ama tabii kurda açık pozisyonu olan şirketler nedeniyle bankalarda kredi sorunları oluşacak. Kurun bu kadar dalgalı şekilde yukarı gideceğini zannetmiyorum. Artış bu kadar hızlı olmaz, bir yerde yavaşlayacak. Faizler de ise seçim sonrası da dahil, uzun bir süre mevcut oranlarla devam ederiz diye düşünüyorum. PARA ÇIKIŞI VAR Ama Türkiye resmin sadece bir parçası, büyük resimdeki yerimize de bakmak lazım. İçsel dinamiklerimizle ortaya çıkıyoruz ama Gezi Olayları da FED açıklamalarıyla aynı tarihe denk gelmiş piyasalar karışmıştı. Hangi nedenle karışıklık oldu anlamakta zorlanmıştık. Bugün de öyle… Son dönemde gelişmekte olan ülkelerden çıkan sıcak para miktarı, 2008’in 2 katına geliyor. Biz bu resmin parçasıyız. Gelecek yıl, 2015’ten daha iyi gider. Ama ne kadar iyi gideceği iç dinamiklere ve daha da önemlisi dış dinamiklere bağlı. FED’in faiz artırımı uzun zamandır bekleniyor, bu gerçekleştiğinde tabloya bakmalı. toplam 210 bin noktada hizmet vereceğiz. Ayrıca iki yeni kanal için de görüşüyoruz. 2016’nın ilk çeyreğinde tamamlarız, böylece artı 3 bin noktada daha hizmette olacağız.

İstanbul Finans Merkezi’nin finansmanını üstlenmiştiniz. Bunun gibi yeni büyük proje finansmanları alacak mısınız?

Aynı şekilde kâr-zarar ortaklığı üzerine kurulu yeni bir inşaat projesi daha aldık. Beşiktaş stadyumunun finansmanını da biz üstlendik. Passolig bize yeni bir alan açtı. Spor finansmanını bilimsel olarak yapacağız. Çünkü Passolig ile takımların gelirlerini ölçümleyebiliyoruz. Spor finansmanına 450 milyon TL ayırıyoruz. Ama bu rakam ileride artar.

EKent ile ulaşım işini yaptığımız belediyelerin finansmanlarını almak istiyoruz. Bu yatırım bankacılığı kaslarımızı kullanmamızı sağlayacak. Bu alanda vereceğimiz kredi rakamı çok değişebilir, milyar TL’ye çıkabiliriz. Çünkü burada her işlem 100 milyon TL civarında olur. Yıllık büyümeleriniz ne kadar olacak? 2014 sonunda aktif büyüklüğümüz 6,3 milyar TL’ydi. İlk 6 ayda yüzde 10 büyümeyle 7 milyar TL’ye geldik. Yılı 7,5 milyar TL büyüklükle kapatırız. Kârımız da geçen yılın biraz üzerinde oluşur, ilk 6 ayda 61 milyon TL kâr ettik. Geçen yıl 80 milyon TL olan kârımızı bu yıl 100 milyon TL’ye çıkarırız. Yıllık büyümemiz yüzde 20-25 bandında olur.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.