BÜYÜME YAVAŞLAYACAK

Capital (Turkey) - - KATEGORİLER -

Leasing, ilk 6 ayda yüzde 8,4 milyar TL işlem hacmine imza attı. Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Osman Zeki Özger, “İlk 6 ayda TL bazında yüzde 11 artış yaşadık ancak dolar bazında geçen yıla paralel gidiyoruz” diyor.

Leasingde sat geri kirala ürünü, toplam işlem hac-

OTOMOTİVE ÇALIŞIYOR

Türkiye’de 12 finansman şirketi bulunuyor ve bu şirketler haziran sonu verilerine göre 23 milyar TL aktif büyüklüğü ve 8,7 milyar TL işlem hacmine sahip. İlk yarıda geçen yılın aynı dönemine göre işlem hacminde yüzde 39 büyüme kaydedildi. Bu alanın öncü firmalarından Man Finansman’ın genel müdürü Vahit Altun, sektörün yüzde 55,2’si ticari ve yüzde 42,6’sı bireysel taşıt finansmanı ile toplamda yüzde 97,8 otomotiv finansmanına çalıştığını açıklıyor. Sektörde konut finansmanı yüzde 1,5 ve mobilya, beyaz eşya gibi farklı alanlarda daha küçük montanlı finansmanlar da yüzde 0,7 pay alıyor.

İKİNCİ YARIDA YÜZDE 20-25

Vahit Altun, “İkinci yarıda kurdaki artış, bizim alanımızı da etkileyecek. Ana ürün olan otomotiv tarafında girdilerinin ithal ürünlere dayalı olması nedeniyle kurdaki artış, araç fiyatlarına yansıyacak. Artı siyasi belirsizlik, bireylerin ve işletmelerin özellikle KOBİ’lerin bu dönemde yatırımlarını ertelemesini doğuruyor. Bu nedenle ikinci yarıda büyüme, ilk yarıdaki yüzde 39 oranında olmaz. İkinci yarıda yüzde 20-25 arası bir büyüme gerçekleşir. Yılı finansman şirketleri yüzde 25-26 büyümeyle kapatır diye düşünüyorum. Kredi kartlarındaki taksitlerin sınırlanması sonrası mobilya, beyaz eşya, akıllı telefonlar gibi finansman kalemlerinin işlem hacminden giderek daha fazla pay alacağını öngörüyorum.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.