“KÂR DAHA İYİ OLACAK”

Capital (Turkey) - - KATEGORİLER - Ama bu branşta hasarların yıllara yayılması, bedeni zararlarda tazminat hesaplamalarında standardın olmaması gibi nedenler, bu branşın teknik kârlılığı üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek. Önceki yıllardaki aşırı fiyat rekabetinin, yerini biraz daha k

minden yüzde 30 ile aslan payını alıyor. Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, önceki yıllarda ilk sırada olan iş ve inşaat makinelerinin bugün işlemlerin yüzde 22’sini oluşturduğunu belirtiyor.

Osman Zeki Özger, sat geri kirala ürününde ilk 6 ayda yüzde 44 ile ciddi bir büyüme yakalandığını açıklıyor. Deniz Leasing Genel Müdürü Kahraman Günaydın, “Sektörde önemli talep, sat geri kiralaya geliyor. Bu yıl tahminim bu alanda hacmin 2,5 milyar doların altında olmayacağı yönünde” diye konuşuyor.

Yöneticiler, yılın sonuna kadar bu üründe büyümenin, yine sektörün üzerinde gideceği yönünde hemfikir. Yılın ikinci yarısı için çok umutlu olmayan Gökmen, “İçinde bulunduğumuz seçim dönemi, Avrupa Birliği’ndeki borç krizi gibi süreçler, yılbaşındaki beklentilerimizin bir miktar altında bir gerçekleşmeye sebep oldu. Sektörün ortalama sözleşme büyüklüğü geçen yıl 376 bin

FİYATLARI ARTTI

Üretilen primin neredeyse dörtte birinin geldiği trafik sigortalarında kârlılık oranları, sektördeki yoğun fiyat rekabeti ve mevzuattan kaynaklanan ilave hasar karşılıkları nedeniyle düşük seyrediyor. Trafik sigortasında ödenen hasar ve hasarın gerçekleşme sıklığı açısından sonuçları olumsuz seyreden bazı araç gruplarında primler, geçen yılın aynı dönemleriyle kıyaslandığında yükseldi. Söz konusu araçlar için ödenen hasarların, daha önce alınan primlerle karşılanması mümkün olmadığından primlerde artışa gidildi. Tabii bununla birlikte teknik sonuçlarda olumlu yönde değişimin başlamasıyla yine rekabet sonucu primleri düşürme ihtimali de olabilir.

KÂR ODAKLI GİDECEK

dolarken bu yıl 255 bin dolara geriledi. 2015’e girerken leasingde 8-8,5 milyar dolar arasında bir işlem hacmi yakalamasının bekleniyordu” diyor. Özger ise daha umutlu. Yıl sonunda sektörün yüzde 20 büyüyeceği inancında ve lokomotif ürün sat geri kirala tarafında ise yüzde 35-40 arası bir büyüme öngörüyor. Faktoring, bu yılın ilk yarısında 59 milyar TL işlem hacmi gerçekleştirdi. Finansal Kurumlar Birliği’nin son verilerine göre işlem hacminin yüzde 80,1’ini yurtiçi işlemler oluşturuyor. İhracat faktoringinin payı 18,1 iken ithalat faktoringinki yüzde 1,8’de kalıyor. Finans Faktoring Genel Müdürü Nergis Ayvaz Bumedian, mevcut tabloyu şöyle gerekçelendiriyor:

“İhracat faktoring işlemleri her geçen gün önemli ölçüde artış gösterse de ülkemizdeki ekonomik yapı ve vade üzerine kurulu ticaret döngüsü yurtiçi faktoring işlemlerine uygun zemin yaratıyor.”

Bu yılın ilk yarısında yurtiçi alacak cirosundaki artış yüzde 13’ü buluyor. Kategoride müşterilerin yüzde 80’inden fazlasını KOBİ’ler oluşturuyor ve bu segment ağırlıklı faturalı ve çekli iskonto işlemleri yapıyor. Nergis Ayvaz Bumedian, “Geçen yıl yüzde 20 büyüme kaydeden iskonto işlemleri, bu yıl da yüzde 10-15 bandında büyümeye devam eder” diyor. KOBİ odaklı büyüme yoluna giden Deniz Faktoring’in genel müdürü Alper Tunga Emecan, kendi şirket işlemlerinin yüzde 70’inin yurtiçi klasik faktoring ürünü olduğunu açıklıyor. Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Osman Zeki Özger, bu yılın ikinci yarısında kategorinin ve yurt içi işlemlerin yüzde 15-20 arasında büyüyeceğini öngörüyor.

Burada Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara, önemli bir öngörüde bulunuyor: “İlk 6 ayda ihracat faktoringin parçası olan muhabir garantili faktoring işlemleri yüzde 50’nin üzerinde büyüdü. İhracatçıların yeni pazarlara yönlenmesi ve açık hesap çalıştıkları işlemlerde garanti ihtiyacıyla bu işlemler hız kazandıracak.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.