“EĞİTİM VE DAYANIKLI TÜKETİME EĞİLECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

ye bağlı yan hizmetler oluyor. Bu odaklanma sayesinde tam olarak uzmanlaşmış durumdayız. Verdiğimiz kredi işlemlerinin hepsi, kredilendirilen ürünü ve hizmeti sunan bayilerde daha mağazadan çıkmadan tamamlanıyor. Bu iş modeli sayesinde finansman şirketleri, tek merkezden Türkiye genelindeki yüzlerce satış noktasında faaliyet gösterme imkanına sahip.

Sektörümüz yaygın kanının aksine sadece tüketicilerin finansmanını yapan bir sektör değil. Her türlü araç alımları başta olmak üzere ticari işletmelere de finansman sağlıyoruz. Hatta geçen yıldan beri ticari kredilerin ağırlığı artıyor. Ticari kredilerin bugün sektörde payı yüzde 55,2. Bir yıl önce bu rakam yüzde 50’ydi. Bu trend devam eder mi? Evet, bu trendin devam edeceğini ve finansman şirketlerinin ağır ticari araçlar dahil ticari işletmelerin mal alımlarındaki kredi ihtiyaçlarına güçlenen yaygınlıkta çözümler sunacağını düşünüyorum.

Ayrıca günümüzde satın alınan bir ürün ya da hizmetin etrafında gelişen, kullanım konforunu artıran ilave hizmetler, ek ürünler gibi bir ekosistem var. Sigorta, servis/bakım paketleri, uzatılmış garantiler buna örnek… Bunların da ürün alımı sırasında paket halinde küçük aylık ödemelerle krediye eklenmesi mümkün oluyor. Ben bu tip paket finansman çözümlerinin de giderek artan bir trend olacağını düşünüyorum. Sektörde haziran sonrası nasıl geçiyor? Bu yıl sektörde yüzde 20-25 aralığında bir büyüme bekliyorum. İkinci yarının da geçen yılın ikinci yarısı gibi hareketli olacağı kanısındayım. Yılın kalanında otomotiv satışlarında ilk yarı gibi yüzde 50 büyüme oranları olmaz. Temmuz ve ağustos da beklediğimizden iyi geçti.

FIRSAT NEREDE?

Bir süredir müşteri odaklı yenilikçilik üzerinde çalışıyoruz. Portföyümüzü çeşitlendirerek büyütmek istiyoruz. Ağırlıklı olarak sıfır araçların finansmanını yapıyoruz. Ayrıca yanında kullanılmış araçları bir fırsat alanı olarak görüyoruz. Kolay ve hızlı kredi modelimiz ikinci el araç müşterilerine çok hitap ediyor. Burada tedarikçiler ve müşteriler çok çeşitli. Kiralama şirketleri, büyük filo müşterileri giderek toplam satışlardan daha çok pay alıyor. Biz de bu trendi takip ederek hem bu müşterilere hem yenileme sürecinde satış noktalarına, özel ihtiyaçlarını gözeten esnek finansman modelleri geliştiriyoruz.

YENİ ALANLAR

Bayi finansmanı çözümlerimizin lansmanını da geçen yıl yaptık. Bu yıl bu alanı olgunlaştırıp hacmimizi artıracağız. Küçük montanlı alışverişler tarafında eğitim, mobilya ve dayanıklı tüketimin bizim için yüksek potansiyeli var. Buralara yeni eğiliyoruz ve hemen pozitif sonuçlar, yakın ilgi görüyoruz. Koç Üniversitesi, Koç Lisesi ve dil kurslarının yanında yeni okullarla anlaşmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde enerjimizi büyük oranda bu sektörlerde yeni işler üretmeye odaklayacağız. Mobilya ve beyaz eşya finansmanlarında da fırsat görüyoruz. Hacmimizde bu tip küçük montanlı kredilerin payı 5 yıl içinde yüzde 15’e kadar çıkacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.