“MÜŞTERİ ADEDİMİZİ 2’YE KATLADIK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - 2014’te iş ortaklarımızla güçlendirdiğimiz ilişkilerimizin getirdiği yeni işler sayesinde yüksek büyüme yakaladık. 2015 yılında da yüzde 25 büyüme hedefledik. Böylece 2 yılda kredi portföyümüzü yüzde 50’nin üzerinde büyüteceğiz. Bu büyümeyi sürdürülebilir

HEYECANLANDIRAN DÖNÜŞÜM

Yılın ilk yarısında, portföyümüzde ağırlığı yüksek olan otomotiv sektöründeki hızlı büyüme sayesinde hedeflerimize ulaşmakta zorlanmadık. Finansman şirketleri içinde payımız, haziran sonu itibarıyla yüzde 12,6. Sektör geneline paralel şekilde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 kredi büyümesi gerçekleştirdik. 2015 Haziran sonunda kapanış portföyümüz 2,5 milyar TL. Yeni krediler tarafında ilk yarıda 1,3 milyar TL yeni kredi kullandırdık ve burada yılık yüzde 60 işlem hacmi artışı oldu. Müşteri sayısında bizi heyecanlandıran bir dönüşüm yaşıyoruz. İlk 6 ayda 48 bin adet kredi kullandırdık. Müşteri adedimizi küçük montanlı krediler sayesinde 2,3’e katladık.

2 MİLYAR TL KULLANDIRACAĞIZ

ağırlıklı olacak ama açılım otomotiv dışı küçük montanlı işlemler ve bireyselden gelecek.

Bu diğer alanların finansmanı, sektörden ileride ne kadar pay alabilir?

5 yıl içinde sistemden yüzde 10 pay alabilir. Bu alanla girmek isteyen yerli firmalar vardı, böyle girişler de olabilir. Ayrıca finansman şirketlerinin tüketici ihtiyaçlarını çok iyi algılayıp iş alanlarını çeşitlendireceğini ve genişleteceğini düşünüyorum.

Başka hani alanlarda büyüme fırsatları görüyorsunuz?

6131 sayılı kanunumuz faaliyet alanımızı, ürün ya da hizmet alışverişi olduğu ve bunun belgelendirilebildiği her satışın finansmanı olarak genişletti. Bu genişleme de finansman şirketlerine sadece nihai kullanıcıya yapılan satışları değil, başta distribütörlerin bayilerine yaptığı mal satışları olmak üzere tüm ticari satışları kredilendirme imkanı tanıdı. Bayi finansmanı burada iyi bir fırsat alanı. Aynı zincirin farklı halkalarını finansmanla bağlamaktan bahsediyoruz. Burada büyüme fırsatları var. Bu yıl sektör olarak da iç ve dış belirsizliklere rağmen otomotiv, dayanıklı tüketim ve inşaat sektörlerinin hareketli olduğunu görüyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.