ASHMORE PORTFÖY’ÜN HEDEFLERİ

Capital (Turkey) - - BORSA -

237 MİLYON TL BÜYÜKLÜKLÜK Ashmore Portföy olarak, Türkiye’de 7 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteriyoruz. 2 emeklilik fonu, 4 yatırım fonu ile Lüksemburg’da kurulu ve Türk hisse senetleri ve borçlanma araçlarına yatırım yapan iki fon yönetiyoruz. Toplam yönettiğimiz portföy büyüklüğü 237 milyon TL civarında. Türk sermaye piyasalarında, yenilikçi ürünler ve yatırım yönetimi tarzımızla fayda yaratmaya ve yatırımcılarla birlikte büyümeye odaklandık. TÜRKİYE AVANTAJLI DEĞİL Ashmore, dünya çapında sadece gelişmekte olan ülkelere yatırım yapan bir portföy yönetimi şirketi. Bizim için Türkiye gelişen piyasalar arasında her zaman önemli. Türkiye pazarına yönelik yatırımın artmasını etkileyecek faktörlerin başında sağlıklı ve sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek reformlar geliyor. Türkiye’ye kısa vadeli bir yaklaşımla bakmıyoruz. Şu aşamada Türkiye rakiplerine göre çok avantajlı bir konumda değil. ODAK NEREDE? Bu yıl, TEFAS’ın (fon platformu) devreye girmesiyle birlikte yatırımcılar artık Türkiye’deki her fona banka veya aracı kurumlardaki hesaplarından ulaşabiliyor. Bu yenilik, yatırımcılar için büyük bir kolaylık ve avantaj. TEFAS’la birlikte Ashmore olarak çok daha geniş bir yatırımcı kitlesine ulaşabileceğiz. Yine emeklilik fonlarında tercih edilen fon yöneticileri arasına girmek için gerekli özelliklere ve altyapıya sahibiz. Ashmore Grubu’nun yönettiği 61 milyar dolar civarındaki portföy büyüklüğünün üçte biri emeklilik yatırımları. ğerlendirir misiniz? Bir faiz artırımı kararı bekliyor musunuz?

Piyasalar, TL’nin ani ve büyük değer kaybına karşı hassas. Bu bağlamda, MB politikalarının daha kolay anlaşılabilir yapılmasının açıklanmasını yerinde bir adım olarak değerlendiriyorum, fakat yeterli olmadı. Ana olarak, belirsizlik ortamının sona ermesiyle dengeler yerine oturmaya başlayacaktır. Bu dengeler yerine oturana dek TL’deki oynaklık devam edebilir. MB, küresel piyasalardaki gelişmeleri ve FED’in politikalarını değerlendirerek gerekli kararları alacaktır.

Faizler gelinen seviyeler itibarıyla çift hanelere geldi. Bu trend devam edecek mi?

Dünya çapında faizlerin yüksek seyredeceği bir döneme giriyoruz. Türkiye de bu trendin içinde olan bir ülke. Reel faiz olmayan bir dönemden, reel faiz istenen bir döneme geçiyoruz. Faiz piyasalarında dünyada yeni dengeler kuruluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.