“En iyisi ÖST fonlar”

Capital (Turkey) - - PARA YATıRıM - / ÖST TERCİHİ

31 Temmuz-25 Ağustos dönemine bakıldığında BES fonlarında en çok altın fonlarının kazandırdığı görülüyor. En çok kazandıran 10 fonun tamamı altın fonları (yüzde 12,74 ila 11,76 arasında getiri sağladılar). Altın fiyatlarında Çin’in parasını devalüe etmesinin etkisinin yüksek olduğu görülüyor. En çok kazandıran altın fonu, yüzde 12,74 getiriyle BNP Paribas Cardif Emeklilik Altın Emeklilik Yatırım Fonu. Onu yüzde 12,71 getiriyle Asya Emeklilik Altın Katılım Emeklilik Yatırım Fonu ve yüzde 12,68 getiriyle Garanti Emeklilik Altın Emeklilik Yatırım Fonu takip ediyor. iyasalarda değerlemeler uygun seviyelere gelmiş olmasına rağmen riskli piyasa ortamı nedeniyle yatırım kararlarında dikkatli olunması gereken bir dönem. Bu dönemde yüzde 25 mevduat, yüzde 25 ÖST fon, yüzde 25 hisse fon ve yüzde 25 Eurobond fon öneren İş Portföy Genel Müdürü TEVFİK ERSALAN bu önerisiyle ilgili şu değerlendirmede bulunuyor: “Geri çekilmelerde 65.000-70.000 seviyelerinde hisse ağırlığını yüzde 25’e çekerim. Dolar 3,10-3,20 seviyelerini görürse dolar ağırlığını yüzde 5’e çekerim. Yükselen tahvil faizleri ortamında en iyi yatırım aracı iyi seçilmiş özel sektör tahvilleri veya özel sektör tahvilleri fonları. Paritedeki beklentim daha çok dolar lehine olduğu için Euro yerine doları tercih ediyorum. Gram altın tutmak altın yatay kaldığı durumlarda dolar tutmak gibi. Bu nedenle önermiyorum.”

Piyasalarda yükselen bir faiz algısı var. Türkiye’de enflasyonda da beklentiler çok fazla düşüş eğiliminde olmadığından çift haneli faiz eğilimi devam edecek gibi. Bu

/ BEKLENTİ YUKARI YÖNLÜ Döviz piyasasında rüzgar dolardan yana. FED toplantısında not artışı beklentileri bir miktar düşüş eğilimi sergilese de olası bir artış kararı, piyasalar açısından sürpriz olmayacak. Gelinen seviyeler itibarıyla yükselişin devamını bekleyen uzmanlar olsa bile dolar pozisyonu olanlar için yeni alım önerilmiyor. 3,10 üstü seviyelerde bir miktar azaltılabilir. Döviz pozisyonu olmayanlar ise riski dağıtma adına bir miktar döviz pozisyonu alabilir.

/ ALMALI MI BEKLEMELİ Mİ? Kritik soruya cevap vermek zor. Konuştuğumuz uzmanların bir bölümü değerlemelerin çok düştüğünü hatta bazı önemli hisselerde ‘panik’ fiyatlamaların olduğunu söylüyor. Bazı uzmanlar ise düşüş eğiliminin devam edeceğini ve endeksin 70.000’in altında 65.000 seviyelerini göreceğini düşünüyor. Bu ortamda hisse almak isteyenler için ilk kriter değerleme olmalı. Ancak alımlar kademeli olmalı.

/ DÜŞÜŞ DURDU Dolar bazında 1.080 ons seviyesinde destek bulan altın, buradan yukarı döndü ve tekrar 1.100 seviyesinin üzerine tırmandı. Burada Çin’in parasını devalüe etmesinin etkisi önemliydi. 1.150 seviyelerinin yukarı yönlü kırılması halinde 1.180 seviyeleri test edilebilir. Son dönemde dolardaki artışın da etkisiyle gram/TL fiyatı 110 dolara dayandı. Ons bazındaki artış eğiliminin de etkisiyle son dönemde sınırlı da olsa portföylerde alım önerileri görülmeye başladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.