HANGİ FONLAMA MODELİ SİZİN İÇİN EN UYGUNU?

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Henry Hall, Henry Hall Fotoğrafçılık Eskiden nakit akışı sorunları olan girişimcilerin yerel banka şubelerinin müdürlerinden kredi istemekten başka seçenekleri yoktu. Son yıllarda ise bizim kıdemli girişimcilerimiz önlerindeki seçenekleri artırmanın

Hayatın ve girişimciliğin en önemli bölümlerinden biri de karşınıza çıkan engellerle nasıl başa çıkacağınızı öğrenmektir. Bu gibi deneyimler bize güçlüklerin altından nasıl kalkacağımızı ve hatta onlardan nasıl kazançlı çıkacağımızı öğretir. Meşhur bir deyimde söylendiği gibi: “Dalgasız bir denizden asla usta bir denizci çıkmaz.”

Benim engellere karşı yaklaşımım daima onları birer fırsat olarak görmem ve sonra önümdeki meydan okumalarla yüzleşmek için elimden geldiğince çabalamamdan ibarettir. Nihayetinde başarısızlık

CEVAP:Yeni bir iş kurmak için nasıl sermaye bulabilirim? Bir parça birikimim vardı, ancak onları başka bir girişimi ayağa kaldırmak için harcadım. Ve ne yazık ki o şirket battı. Yoluma devam etmem için ne yapmalıyım? Yeni kurulan şirketlerin çoğu hatta bazılarının hesabına göre yaklaşık yüzde 80’i hayata gözlerini açtıkları ilk 18 ay içinde batıp gider ve bu yüzden kendi şirketlerini yüzer durumda tutmak için kendi birikimlerini yakan girişimci sayısı çok fazladır.

KİTLESEL FONLAMA

yolun sonu değildir, o sadece icabına bakılması gereken bir engeldir.

Hemen hemen bütün girişimciler kariyer hayatları boyunca bir yerlerde muhakkak ticari bir başarısızlık yaşar. Ben şahsen iş hayatım boyunca o kadar çok defa başarısızlık yaşadım ki onların bir listesini bile çıkaramam! Ancak şu anda başarılı olmanın keyfini sürüyorsam işte bu yaşadığım başarısızlıklar sayesindedir.

Yazdığınız e-postada bir fotoğrafçı olduğunuzdan bahsetmişsiniz. Eminim çok keskin bir gözünüz vardır ve hatta fırsatları görmekte ve herhangi bir durumda en önemli olana odaklanmakta uzmanlaşmış bile olabilirsiniz. Yolunuza engeller çıktığında işte bu en işe yarar becerilerden biridir.

Hiç kimsenin bütün savaşları kazanamayacağı gerçeğini kabullenmeli ve hatalarınızdan dersler çıkararak yolunuza devam etmelisiniz.

Örneğin ben çocukken disleksi nedeniyle okuyarak doğru dürüst öğrenemediğimden sınıftan çıktıktan sonra yolları üzerinde düşünüyor ve yeni kurulmuş şirketlerin de önlerinde şimdiye dek hiç olmadığı kadar çok fonlama seçeneği var. Bugün girişimciliği baştan aşağıya değiştiren bozucu bir inovasyon olan kitlesel-fonlama güç dengesini geleneksel bankalardan en önemli olan insanlara yani tüketicilerin lehine doğru değiştirdi.

Örneğin ödül-bazlı kitlesel bir fonlama modeli kullanan IndieGoGo’ya bakalım. Bir girişimci olarak siz kendi fikrinizle ilgili bir video hazırlayabilir ve onu IndieGoGo’nun sitesine gönderebilirsiniz. Sizin fikrinizi beğenen ve hayata geçmesini isteyen insanlar size hemen para bağışı yapacaktır. Bunun karşılığında siz de kendi hayırseverlerinizi size yaptıkları katkılar için ürününüzden bir numune göndererek veya hizmetiniz hazır olduktan sonra ona erişmesine izin vererek ödüllendirirsiniz.

Bir diğer seçenek ise hisse bazlı kitlesel fonlamadır. Yatırımcılar burada bağış karşılığında bir ürün numunesi almak yerine şirketinizden hisse alır. Bu durumda satın alma hacmi genellikle çok daha yüksek olur. Girişimciler sıklıkla ödül bazlı modele kıyasla bu yöntemle çok daha fazla miktarda para toplar, ancak fon toplama süreci sona erdiğinde ellerinde çok az şirket hissesi kalır.

Odaklanmış doğası yüzünden, çevrimiçi kitlesel fonlama belirli bir topluluğu veya alt kültürü hedef aldığında en fazla işe yarayanıdır. Bu yüzden kendinize sorun: Acaba fikriniz belirli bir topluluğa cazip gelebilir mi? Eğer öyleyse, o zaman ürününüzle o insanlara kur yapmaya başlayın. Ve onlar size kendi işinizi kurmanız için nakit para verdiklerinde, kendi ürününüz için oralarda bir yerde bir pazar olduğunu ispatlamış olursunuz.

Ayrıca hükümetlerin bazen büyütmeye çalıştıkları endüstrilere verdikleri ve sizin için de uygun olabilecek herhangi bir sübvansiyon

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.