2023 HEDEFİNİ YAKALAYACAK

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

2014’TE BÜYÜDÜ

Çevre ülkelerdeki kaotik durumlara ve Türkiye’deki genel ekonomik yavaşlamaya rağmen şekerleme sektörü, geçen yıl büyüme trendini sürdürdü. Önceki yıllara göre büyüme hızı biraz hız kesmiş olsa da 2014’te Türkiye’nin büyümesini ikiye katlayacak şekilde yüzde 6 büyüme kaydetti. Sektör geçen yıl 2,7 milyar dolar ihracat yaptı.

ARTISI EKSİSİ AYNI

Türkiye’nin coğrafi konumu, şekerleme sektörünün en önemli artısı ve eksisi durumunda. Sektörün komşularla önemli bir ticaret hacmi ve bu hacmin daha da derinleşmesini sağlayacak büyük bir potansiyeli var. Ancak özellikle güneydeki komşulardaki savaşlar bu potansiyele tehdit oluşturuyor. Tüm ülkelere ihracat yapabilecek kapasite, çeşitlilik ve kaliteye ulaşan sektörün odağı ürünlerini yüksek marka değeri ile dünyaya pazarlamak.

PERFORMANSI ARTACAK

Yakın dönemde yapılan yenilikçi yatırımlar ve yetişmiş kalifiye insan gücü nedeniyle sektör performansının daha da yükseleceği öngörülüyor. Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu (ŞTG) Başkanı Hidayet Kadiroğlu, “Bu altyapı ve imkanlarla 2023 yılı ihracat hedefimiz olan 10 milyar doları gerçekleştirebileceğiz” diyor.

YÜZDE 10 ARTIŞ

Ev ve mutfak eşyaları sektörünün ihracatı son 4 yıldır artış gösteriyor. 2010 yılında 2 milyar 830 milyon dolar olan sektör ihracatı, 2011’de 3 milyar 600 milyon dolara, 2012’de 3 milyar 926 milyon dolara, 2013 yılında ise 4 milyar 66 milyon dolara ulaştı. Sektör 2014 yılı ihracatını da bir önceki yıla göre yüzde 10 artırarak 4 milyar 474 milyon dolara ulaştırdı.

ZAYIF YANLAR

Uzakdoğu’nun rekabetçi fiyatlarıyla mücadele gücünün düşük olması, tasarım eksikliği, hammadde fiyatlarına dayalı fiyatlandırma, firmaların çoğunun KOBİ olması nedeniyle pazar araştırması yapabilecek Ar-Ge bölümlerinin azlığı ve yurtdışı tanıtımlara yeterince bütçe ayrılmaması sektörün zayıf yanları. Ambalaj, kurumsallaşma konusunda da hala ilerleme kaydedilmiş değil.

İHRACATI ARTACAK

2015 yılı sonunda sektörün ihracatının 6 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Sektör, 2015’te tasarım ve markalaşmaya ağırlık vermeyi hedefliyor. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz, “Kurumsallaşmada pazarlamayla ihracat önümüzdeki süreçte de artacak” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.