SAĞLIKLI YAŞAMLA BÜYÜYECEK

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

TEK HANELİ ARTIŞ

2014 yılında Türkiye su pazarı hacmi yüzde 3,8’lik büyüme ile 10,7 milyar litreye ulaştı. Bu hacmin 6,3 milyar litresi yüzde 2,6’lık büyüme ile damacana satış kanalından, 4,4 milyar litresi de yüzde 5,5’lik büyüme ile PET satış kanalından geldi. Tonaj olarak damacana toplamın yüzde 59’unu, diğer ambalajlı sular ise yüzde 41’ini oluşturdu.

HAKSIZ REKABET VAR

Türkiye’de sağlıklı yaşam kültürünün giderek gelişiyor olması, halkın ambalajlı sulara olan talebini artırdı. Sektörle ilgili yasal mevzuatların çok başlılık ve dağınıklık göstermesi, kayıt dışı ekonominin sebep olduğu haksız rekabet koşulları ve artan döviz kurları nedeniyle ambalaj girdi maliyetlerinin artması ise pazarı negatif etkiliyor.

PLANI BİLİNÇLENDİRME

2015’te su pazarı hacminin yaklaşık 11,1 milyar litreye, sektördeki toplam cironun yaklaşık 4,5 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. İhracat hacminin ise yıl sonunda yaklaşık 276 bin tona ulaşması öngörülüyor. Ambalajlı Su Üreticileri Derneği’nden (SUDER) yapılan açıklamada, “5 yıllık hedefimiz, doğal su kaynaklarımızın korunması ve halkımızın sağlıklı su tüketimi konusunda daha da bilinçlendirmesi” deniyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.