4. KUŞAKLA ATASAY’DA YENİ DÖNEM

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Atasay Kamer, bu yılın başında aile şirketi Atasay’da CEO’luk koltuğuna oturdu. Dördüncü kuşak olan Kamer, eğitimini yurtdışında tamamladı. London School of Economics and Political Science’ı bitirdikten sonra 2008’deki kriz döneminde Goldman Sachs’ta da 1 yıl çalıştı. Burada daha uzun bir çalışma süresi hayal ederken babası Cihan Kamer’in arayıp kendisine ihtiyaç duyduğunu söylemesi üzerine Türkiye’ye döndü.

Aile şirketinde ilk olarak Asgold’un yeniden yapılanma sürecinde rol alarak rüştünü ispat ettiğini belirten Kamer, Atasay’da CEO’luk görevini üstlendikten sonra şirkette birçok değişikliğe imza attığını anlatıyor. Bu değişiklikleri de şöyle sıralıyor: “Operasyonel anlamda değişiklikler yaptık. Yeni bir icra kurulu oluşturduk. Aile şirketi olduğumuz için kararların alınması konusunda çok hızlı davranabiliyorduk. Yönetim hızlıca toplanır, kararı alır ve uygulamaya koyardı. Benim CEO’luğumda ise bu düzen biraz değişiyor. İşin karar kısımlarında orta ve üst yönetimin tamamının fikri alınarak, istişare edilerek kararlar alınacak. Şirkette ‘katılımcı yönetim’ anlayışını güçlendireceğiz. Yüzümüzü yurtdışına döndük. Bu konuda danışmanlık almaya başladık.”

Göreve geldiği andan bugüne geçen 8 ayda 11 yeni mağaza açtıklarını ve yıl sonuna kadar 16 yeni mağazaya ulaşacaklarını açıklayan Kamer, “2015’in ilk 7 ayında yüzde 20 büyüdük. Seçim dönemleri hep zor oluyor. Lüks segment de etkileniyor. Ümidimiz, bu büyüme oranını yıl sonunda daha da yukarıya taşımak. Geçen yıl 308 milyon TL olan Atasay Kuyumculuk cirosunda yıl sonunda yüzde 25 oranında büyüme yakalamayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

Şirketini büyütürken Kamer’in hedefi bugün yurtiçinde 132 yurtdışında da 6 mağazası olan Atasay’ı yurtdışında da güçlü bir konuma taşımak. Kamer, “Dubai, Erbil ve Kıbrıs’ta varız. Şirketimizin önemli hedeflerinden biri olarak önümüze yurtdışında mağazalaşmayı koyduk. Toplam mağazalar içinde yurtdışı mağazalarımızın oranı şu anda yüzde 7,5 civarında. Ortadoğu ve Asya Bölgelerini öncelikli pazarlar olarak belirledik. Önümüzdeki dönemde Dubai, Irak, Katar ve Çin pazarında da mağazalar açmayı hedefliyoruz. İkincil hedef ise Türk Cumhuriyetleri ve komşular olacak” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.