TABLET PAZARINDA İKİNCİLİĞİ NASIL ALDI?

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

977 doğumlu Uygar Saral, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu. Üniversite eğitimi sonrasında yurtdışında 10 yıl boyunca Philips ve Saab gibi dünya devlerinde çalıştı. Çeşitli ülkelerde farklı kültürlerle iş yapma deneyimi kazandı. Türkiye’ye döndükten sonra da ilk olarak ailesine ait tekstil şirketini yeni bir yönetim ve vizyonla dönüştürdü. İhracata ağırlık verdi ve kendi ifadesiyle şirketi İtalya’ya en çok ihracat yapan hazır giyim şirketi haline getirdi. Ancak belli bir süre sonra eğitim aldığı alanda çalışmak istediği için aile şirketini bıraktı ve 2010 yılında Selekt Bilgisayar’ı kurdu. Reeder markasıyla Türkiye’nin ilk yerli elektronik kitap okucuyu markasını hayata geçirdi. Ardından da yine aynı markayla tablet pazarına giriş yaptı.

Bugün Uygar Saral yönetimindeki Selekt Bilgisayar, Reeder markasıyla tablet pazarının en büyük ikinci oyuncusu. 227 çalışanla toplam 100 milyon TL ciro yapan şirket, elektronik kitap okuyucu, tablet ve akıllı telefonun yanında bilgisayar pazarında da yer alıyor. Saral’ın sadece 5,5 yılda tüketici elektroniği pazarında yerli bir markayla yarattığı bu başarının arkasında birçok unsur var. Kendisi bu unsurları şöyle açıklıyor: “Saha çalışmalarına odaklandık. Bu sektörde tüketicinin alışveriş kararını yüzde 65 oranında satış personeli etkiliyor. Biz de sahada güçlü bir ekiple bu noktadaki boşluğu doldurduk. Tüketici elektroniği pazarında fiyatı Uzakdoğu belirliyor. Orada güçlü ilişkiler kurmak da ikinci önemli yetimiz oldu. İnsan kaynağına önem veriyoruz. Enka Holding’in finans müdürü bizde. Samsung’un saha satış ekibini kuran kadro ekip olarak bizde çalışıyor. Ürünlerimiz güçlü. Yenilikçi, sade ve basit ürünlerle piyasada yer alıyoruz. Genç ve hantallaşmamış yapımızdan dolayı giderlerimiz fazla değil, bunun sağladığı fiyat avantajını da tüketiciye yansıtabiliyoruz.”

2016 için Reeder’in hedefi 1 milyon adet cihaz satmak. Bunun 350 bin civarını tablet, 550 binini akıllı telefon 100 binini de bilgisayar oluşturacak. Akıllı telefonlar dışında diğer rakamların artık sabitlenen satışlar olduğunu dile getiren Saral’ın orta vadede planı yurtdışında büyümek. Türkiye’yi Reeder markasının doğduğu ülke olarak gördüğünü ifade eden Saral, “Bizim hedefimiz Türkiye’nin hiç yapamadığı bir şeyi yapmak yani global, seksi bir marka yaratmak. Önümüzdeki 2 yıl içinde belli uluslararası pazarlarda yerimizi almış olacağız” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.