“İYİ SENARYODA 60 MİLYON DOLAR GELİR SAĞLAYACAK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - MEHMET ALİ YALÇINDAĞ / YANDEX TÜRKİYE BAŞKANI

3 SENARYO VAR

Fenerbahçe ile yaptığımız anlaşmaya göre taraftarların Yandex’i hem bilgisayarlarına hem de mobil cihazlarına yüklemeleri ve arama yapmaları gerekiyor. Sadece yükleme yapmak, Fenerbahçe’ye hiçbir şey kazandırmaz. Yıl boyu arama yapmaları gerekiyor. Ne kadar arama yaparlarsa Fenerbahçe o kadar gelir elde edecek.

Gelir tarafında 3 senaryomuz var. Kötü senaryo, orta senaryo ve iyi senaryo ile yola devam ediyoruz. Şu anda yeni başladık. Bu haliyle giderse yıllık geliri 15 milyon dolar olur. 3 yılda Fenerbahçe’nin kazancı 45 milyon dolara ulaşır. Orta senaryoya göre yılda 30 milyon dolar, iyi senaryoya göre yılda 60 milyon dolar gelir elde edecek. Fenerbahçe’nin Yandex’ten elde edeceği gelir tamamen taraftarın elinde… İyi senaryoyu istiyorsa ona göre aramaya yüklenecek. yılda böyle bir strateji değişikliği yaşandı?

Bu sorunun cevabını vermek için 3 Temmuz sürecine bakmak lazım. Bu tarih Fenerbahçe için büyük bir kırılma noktası olmuştur. Aradan geçen sürede bu operasyonun etkileri nedeniyle Fenerbahçe istediği atağı gerçekleştiremedi. Çünkü üzerinde bu davanın baskısı ve etkileri vardı. Kulüp kendini rahat hissetmiyordu.

Bu yıl itibarıyla 3 Temmuz’un etkilerini, baskılarını üzerimizden attık. Yeni bir atak başlatabileceğimizi, buna hazır olduğumuzu gördük. Bütün stratejilerimizi de buna göre hazırladık. Artık yapacağımız yeni atağın kulübe zarar ver-

ANLAŞMANIN 3 AYAĞI VAR

Yandex ile anlaşmanın 3 ayağı var: Kulüp, taraftar ve Yandex… Burada bence Aziz Yıldırım ve kulüp üzerine düşeni yapıyor. Başkan sokaklarda yürüyor, bankalara gidiyor, konferanslar veriyor. Taraftarlara ne yapmaları gerektiğini tek tek anlatıyor. Yandex olarak biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Kulüp ne istiyorsa onu sağlıyor, anlaşmanın gerektirdiği teknolojiyi onlara veriyoruz. Sadece bu proje için 150 mühendis çalışıyor. Kiev’de bu iş için bir bölüm oluşturulmuş durumda… Başkan ne diyor? “15 mi, 20 mi, 30 mu? Ne gelirse gelsin hepsini yıldız futbolcu transferi için harcayacağız” diyor… İşin doğrusu kötü senaryoda bile büyük para… meyeceğini anladık. Başta futbol olmak üzere diğer spor branşlarındaki hedeflerimizi buna göre yeniden gözden geçirdik.

Bunun yanında stratejimizi yeni sponsorlarla da takviye edip ekonomimizi güçlendirdik ve yola çıktık. Bu dönemde çok sayıda sponsor aldık. Stadımıza Ülker’in adını verdik. Yandex ile anlaşma yaptık. Yurtdışında THY ile anlaşmamız oldu. Türk Telekom ile bir anlaşma yaptık.

Fenerbahçe, bu transferlerle ve sponsorlarla ne hedefliyor?

Sportif olarak daha başarılı olmayı hedefliyoruz. Başarı nedir? Bir yerde kupa kaldırmak

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.