“DEVLET SPORA DESTEK OLMUYOR”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Yıldırım, Türkiye’de hükümetlerin, belediyelerin futbola yeteri kadar destek olmadığı görüşünde… Tam tersine engel olduğunu düşünüyor. Bunu da şu örnekle anlatıyor:

“Örneğin, Gençlik Spor Müdürlüğü’nün bugün futbol kulüpleriyle hiçbir ilgisi yok. Bizim bu stadı bize 49 yıllığına, 80 milyon dolara kiralamışlar. Her yıl bu stat için 1 milyon 200 bin doların üzerinde ödüyorum ve her yıl yüzde 5 artış var. Sonuçta 79 milyon dolar gibi bir rakam oluyor.

Devlet stadı bana kiraya veriyor. Önce kira alıyor. Sonra oynanan maçtan ve o da yetmiyor önümdeki forma reklamından vergi alıyor. Her şeyden pay alıyor.

Futbol bilet satışından yüzde 18 KDV alıyor. Sinemaya gidiyorsun yüzde 8, burada yüzde 18. Bunların hepsinin düzenlenmesi lazım. İsterseniz size bakanlıklarla yazışmaların kopyasını da verebilirim. Onlar da bunu söylüyor ama çözülmüyor.” bir kademe yukarı sıçraması lazım… Bunun için de Avrupa’da kupa kazanması gerekir diye düşünüyoruz.

Aslına bakarsınız, bunun için de imkan var. Bu yıl da Fenerbahçe Yandex bunun en büyük destekçisi. Bizim bir kupa kaldırmamız lazım. Bunun için iyi oyuncular gelmeli. Peki şampiyonluk bu yıl gelir mi? Bu yılı bilemem ama eminim en kısa sürede gelecek.

Teknolojiden bahsettik. Fenerbahçe’nin neresinde?

Teknolojinin her noktasında Fenerbahçe var. Twitter, TV, sosyal medya ve akıllı stat... Bizim en büyük teknoloji işimiz Fenerbahçe Yandex. Biz her şeyi burada geliştireceğiz. Teknolojiden azami faydalanmaya çalışıyoruz. Global bir dünyada teknoloji her şeyin üstüne çıktı ve çok çabuk değişiyor. 1 saat içinde bir marka yaratıp diğerini çöpe atabiliyorlar.

Kulüplerin gelişmesi açısından bir tek engel devlet midir, başka ne yapılırsa Türkiye’de futbol ekonomisinin önü açılır?

Siz Fenerbahçe’nin 250 milyon dolar olan bütçesini en fazla 300 milyon dolara çıkarırsınız. Avrupa’ya baktığınız zaman bütçeler 1 milyar dolarlar düzeyinde… Basit Avrupa takımlarının bütçeleri 400-500 milyon dolarlar düzeyinde dolaşıyor. Bizim ekonomimizde ise 300 milyon doların üstüne çıkmak imkânsız. Devletin durumu ne ise kulüpler de aynı durumda olur. Bizi serbest bırakırlarsa da o zaman 2 kulüp daha çok ilerler, diğerleri fazla yol alamaz. Galatasaray ile biz bütçeyi yukarı götürebiliriz ama bu sefer de diğerleri daha aşağıya gider. Diğer insanları mutsuz etme pozisyonu olabilir, onu da ben tercih etmiyorum.

Futbol ekonomisinde ne kadar para dönüyordur?

En aşağı 500 milyon dolar yayın hakkı var, 2 milyar dolar diğer işler vardır.

Teknoloji

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.