ŞİŞECAM’IN YOL HARİTASI

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Kırman ile dev grubun büyüme stratejisini, aldıkları tedbirleri ve global pazardaki hedeflerini konuştuk.

Şişecam için bu yılın ilk 6 ayı nasıl geçti? Sonuçlardan memnun musunuz?

Performansımız açısından olumsuz bir şey yok. İlk yarıda net satışlarımız 3,5 milyar TL’yi aşarken, net kârımız ise 421 milyon TL olarak gerçekleşti. Yılın ilk yarısında topluluğumuzun yurtiçi ve yurtdışındaki kuruluşlarında toplam 2,1 milyon ton cam, 1,1 milyon ton soda ve 2 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirildi. Aynı dönemde 372 milyon dolar tutarında ihracat yaptık. Hedeflerinizi tutturabildiniz mi? Hedeflerimize ulaştığımızı söyleyebiliriz. Ancak hedefleri tutturmak sadece rakamsal anlamda olmuyor. En önemli konu kontrol yeteneğidir. Şu bir gerçek ki özellikle son yıllarda dünyadaki gidişatı kimsenin kontrol edebilmesi mümkün değil. Bir hedef koyuyorsunuz, hedef tutuyor ama sizin öngörmediğiniz nedenlerle tutuyor. Veya tamamen öngörülemeyen nedenlerle tutmayabiliyor. Örneğin İran, Irak, Suriye düzelecek derken hiç mal satamaz hale geliyorsunuz. Veya “Avrupa artık toparlayacak” diyorsunuz ve hedefleri bu öngörüye göre yapıyorsunuz, ama bir bakıyorsunuz ki Avrupa başka türlü gitmeye başlamış.

Özetlersem, ilk 6 ay açısından rakamsal hedefleri tutturmuş gözüküyoruz. Öte yandan ne dolar kurunu tutturabildik ne Euro kurunu... Böyle bakınca da aslında kimsenin bir şey tutturamadığı ortada... Hem iç hem dış nedenlerle öyle belirsiz bir gidişat var ki, hedef tutturmaktan çok sürdürülebilir bir şirket performansı daha çok önem kazanıyor.

Bu belirsizlikler yatırım kararlarınızı nasıl etkiliyor?

Yatırım programımızı çok uzun soluklu planlayan bir şirketiz. Böyle yapmak zorundayız. Çünkü bir fabrikayı kurabilmemiz minimum 2 yıl, faaliyete geçirmek 3 yıl alıyor. Bu gidişatta, özellikle son 2 yıldır, yatırım kararlarımızı çok daha hassas ölçmeye çalışıyoruz. Hassasiyetimi-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.