“SANAYİ REFORMU ŞART”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - Ama daha da önemlisi sanayi stratejisi anlamında Türkiye’nin hangi alanlara yoğunlaşması gerektiğine karar vermesi gerekiyor. Otomobil mi yapacağız, cam mı üreteceğiz, ne yapacağız? Her ne yapacaksak o alanda gerçekten rekabet gücüne kavuşabileceğimiz, bu

sas bakıyoruz. Ama kesinlikle vazgeçmiş değiliz. Satın almalar ana fikrimizde her zaman var. Bütçemizde de buna ayırabileceğimiz bir para her zaman oluyor.

Son dönemde öne çıkan satın almalarınız nelerdi?

2013’te dünyanın önde gelen otomotiv firmalarına üretim yapan Alman Fritz firmasını satın aldık. Düzcam üreticisi HNG Float Glass Limited (HNGFL) şirketine yüzde 50 ortak olduk. Geçen yıl ise Rusya’da Tataristan Cumhuriyeti’nde Şişecam olarak bizim yüzde 70, Saint-Gobain Glass France şirketinin ise yüzde 30 paya sahip oldu-

ETKİN AR-GE ÖNEMLİ

Günümüz şartlarında tek başına üretiyor olmak çok büyük katkı sağlamıyor. Sanayici olarak daha etkin AR-GE yapabilmeliyiz. İleri teknoloji ürünlerin toplam ihracatımızdaki payı 2014 yılı itibarıyla sadece yüzde 1,87. Bugün aynı oran Çin, Kore gibi ülkelerde yüzde 27. Gelişmiş ülkeler artık sadece katma değerli üretimde varlıklarını sürdürüyor.

DOĞRU YAKLAŞIM NE?

HEDEFTE NE VAR?

HALKA ARZ BEKLİYOR

ğu 230 bin ton/yıl kapasiteli düzcam fabrikası faaliyete geçti. Ayrıca Romanya’da 2012 yılında bünyemize kattığımız GlassCorp S.A. şirketine 85 milyon dolarlık yatırım yaparak yeni bir otomotiv camları tesisini geçen yılın sonunda üretime hazır hale getirdik.

Şişecam’ın en güçlü olduğu pazarlar hangileri?

150 ülkeye, yani tüm dünyaya ihracat yapıyoruz. Satış gelirlerimizin yarıdan fazlasını uluslararası satışlar oluşturuyor. 2014 yıl sonu itibarıyla uluslararası satışlarımızın dağılımı ise şöyle: Avrupa yüzde 64, Afrika ve Ortadoğu yüzde 19, Asya ve Okyanusya yüzde 9, Amerika (Kuzey ve Güney Amerika) yüzde 8.

Bugün 9 üretim tesisiyle Rusya’da hakim konumdayız. Rusya’daki cam ev eşyası alanında pazar payımız yüzde 30’a ulaştı. Paşabahçe markası Rusya’da pazar lideri. Yüzde 25 pazar payıyla cam ambalaj pazarının da lideriyiz. Avrupa pazarında cam ev eşyasında yüzde 26, düzcamda yüzde 19, cam ambalajda yüzde 6 pazar payına sahibiz. Krom kimyasallarında ise yüzde 49 ile Avrupa, yüzde 27 ile dünya pazarı lideriyiz.

Sizi en çok zorlayan ülkeler ve koşullar neler?

Örneğin Rusya’nın en önemli zorluğu içinde bulunduğu koşullar ve ekonomik durum. Talep sorunu var. Avrupa pazarlarındaki sıkıntı ise pazarın olgunluğu ve uygulanan ekonomik kuralların oturmuşluğundan kaynaklanıyor. Buralar iyi oturmuş, kuvvetli rakiplerin olduğu pazarlar. Çok daha ciddi bir rekabetin içindesiniz. Batı Avrupa böyle bir pazar.

Ancak gelişmekte olan ülkelerde etkinliğimiz ve rekabet gücümüz daha yüksek. Ama oralarda da başka riskler ve zorluklar oluyor tabii. Özetlersem, dünyanın neresinde olursak olalım en çok rekabet zorluyor.

13 ülkede varsınız. Hem üretim hem satış gelirlerinde yurtdışının payı nedir?

Şişecam her anlamda giderek küresel bir

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.