“ÇOK GİRDİSİ OLAN BİR KRİZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

DOMİNO ETKİSİ VAR

Açıkçası son birkaç yıldır içinde olduğumuz durum çok farklı belirsizlikler içeriyor. Zamanlama açısından daha önceki krizlere hiç benzemeyen bir dönem yaşıyoruz. Daha önceki krizler ya ülkede meydana gelirdi, ya dışarıda olurdu. Veya ya siyasi ya ekonomikti. Şu anda ise domino etkisi yaratan bir kriz işleyişi var.

ZOR BİR SÜREÇ

ABD’deki beklentiler, Çin beklentileri, Rusya müeyyideleri, Türkiye’nin kendi sıkıntıları ve bölgedeki iç savaşlar... Hepsi aynı anda oluyor. Bir yönetici olarak bu kadar çok girdisi olan bir kriz daha önce görmemiştim. İdare edilebilirliği açısından da zor bir süreçteyiz. Maksimum risk algınızı yükseltip, risklerin nereden çıkabileceğini görüp, daha esnek ve hızlı çözümler üretmeniz gerekiyor.

SAKİN ÜLKE KALMADI

Biz 13 ülkede 25 üretim noktasında çalışıyoruz. Bunların arasında sakin bir coğrafya neredeyse yok. Almanya’yı belki sakin kabul edebiliriz ama Almanya’nın da kendi ayrı sorunları, dinamikleri var. Zaten gelişmekte olan pazarlara odaklandığımız için riskler de beraberinde geliyor. düşük bir dünyayla karşılaşacağız. Tabii iç ve dış siyasi konjonktürün getirdiği dengeler de bu ortamı etkileyecek. Dolayısıyla daha yavaş bir işleyişin olacağı bir yıl bekliyorum. Belirsizliklerin hakim olduğu bu ortamda maliyetlerimizi etkin bir şekilde yönetmeye devam edeceğiz. Çok daha temkinli bir Şişecam olmak zorundayız. 2020’de nasıl bir Şişecam göreceğiz? Dünyanın en büyük 3 üreticisinden biri olma vizyonumuz doğrultusunda ilerliyoruz. Hem büyüyen hem kârlı bir şirket olmak en öncelikli hedefimiz. Bu hem bölgesel güç hem çok ülkeli bir yapının güçlendirilmesi anlamına geliyor. 2020’ye kadar Türkiye ve mevcut pazarlarımızda güçlü konumumuzu sağlamlaştırmayı, stratejik açıdan gelecek vaat eden pazarlardaki büyüme fırsatlarını değerlendirmeyi, daha güçlü bir Şişecam yaratmayı hedefliyoruz.

Avrupa, Hindistan gibi üretim faaliyetlerimizin olduğu bölgelerde büyümek, gelecek vaat eden pazarları da değerlendirmek gibi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. En büyük önceliğimiz, pazar risklerini ve fırsatlarını yakından takip etmek ve bu kapsamda atılacak gerekli adımlara güçlü bir yapıyla hazırlıklı olmak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.