“BANKACILIKTA KREDİ ÖNEMLİ”

Capital (Turkey) - - BÜYÜME - TEMEL GÜZELOĞLU FİNANSBANK GENEL MÜDÜRÜ

PARAMETRE NE?

İdeal büyümede bankacılık için kullanılması en doğru parametre kredi büyümesidir. Son yıllarda politika yapıcıların “ideal” kabul ettiği kredi büyümesi oranı yüzde 15’lerde. Gerçekten de sektör için kredi/mevduat oranının yüzde 100’ü aştığı düşünülürse yüzde 15’in üzerinde kredi büyüme oranlarını fonlayabilmek için sektörün daha yoğun bir şekilde yurtdışından borçlanması gerekir ki mevcut koşullarda bu gerçekçi görünmüyor. Öte yandan yüzde 15’ten daha yavaş kredi büyüme oranları da GSYİH büyümesi için son yıllarda norm haline gelmiş olan yüzde 3 seviyesinin de altında kalınması sonucunu doğurur. 2015’te motorlu araç üretiminin 1 milyon 250 bin adet civarında olmasını bekliyoruz. Bu da geçen yıla göre yüzde 7 artış demektir.”

Toyota Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise sektörün satış tarafına dair yorum yapıyor: “Sektör bu yıl şu ana kadar olumlu bir seyir izledi. Ancak yine de ideal eşik olarak nitelendirdiğim 1 milyon ve üzerindeki satış adetlerine 2015’te de ulaşılamayacak gibi görünüyor. İlk 7 ayda toplamda 516 bin 386 adetlik satış gerçekleşti. Dövizdeki yükseliş eğilimi gerilerse yılın geri kalanında 900-950 bin bandında bir satış gerçekleşebilir.” 11 sektör ise ideal büyümesini yakalayamamış görünüyor. Çelik sektörü, ideal oranın çok gerisinde kalanlardan. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, “Çelik sektöründeki büyümeyi açıklamak için üretim parametresini kullanıyoruz. Yıllık ideal büyüme oranının, yüzde 5-6 üretim artışı olduğu söylenebilir. Ancak 2014’te üretim yüzde 1,8 küçüldü. Daralma, bu yıl da derinleşme eğilimi gösteriyor. Yıl sonunda üretimin yüzde 3 civarında azalacağını tahmin ediyoruz” diyor.

Süt ve süt ürünleri de ideali tutturamayanlardan. İdeal büyüme oranı yüzde 8-10 olan sektör, 2014’ü yüzde 5 büyümeyle kapatmıştı. Bu yıl sonuna dair beklenti de aynı düzeyde. Ekici Peynir Satış Direktörü Burçin Ekici,

2014’te sektörün kredi büyümesi yüzde 18 olurken kur etkilerinden arındırılmış kredi büyümesi yüzde 17 oldu. Yani ideal kabul edebileceğimiz seviyelerde bir büyüme kaydedildi. 2015’te ise ağustosun ilk haftası itibarıyla yüzde 15’lik kredi büyümesine ulaşıldı. Ama bu yıl kur etkilerinin oynadığı rol daha büyük. Kur etkilerini dışarıda bıraktığımızda ise yılbaşından bu yana yüzde 10 seviyesinde bir kredi büyümesi görüyoruz. Dolayısıyla yılın geri kalan bölümünde iç siyasi belirsizlikler sebebiyle kredi talebinde çok keskin bir yavaşlama olmazsa, yılın tamamı için kur etkisinden arındırılmış olarak yine yüzde 15’ler düzeyinde bir kredi büyümesi mümkün görünüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.