“HAZIR GİYİM İDEALİ YAKALAR”

Capital (Turkey) - - BÜYÜME - HİLAL SUERDEM / KİĞILI CEO’SU Sektör olarak bu yılı ideal büyümeye yakın oranlarda, yüzde 8-10 düzeyinde bir büyümeyle kapatacağımızı öngörüyoruz. Bununla birlikte dolar artışı sebebiyle küçük markaların ne yazık ki etkileneceğini düşünüyoruz. Bu anorma

Peki sektörleri ideal oranın gerisinde bırakan nedenler neler? Bunların başında iç ve dış pazarlardaki sıkıntılar, siyasi belirsizlikler ve kur etkisi geliyor.

Teknosa Genel Müdür Yardımcısı Cem Işık, “Tüketici elektroniği sektörü, belirsizliklerle dolu bir yıl geçirdi. Bu yüzden büyümeler, geçen yıllardaki seviyelerde olmadı. Ama yine de dünya ortalamasının üzerinde gerçekleşti” diyor.

Media-Saturn Holding Başkan Yardımcısı Peter Leisten de aynı fikirde: “2014’te yüzde 16,5 büyüyen sektör, ideal oranın 2,5 puan gerisinde kaldı. Nedeni, ekonomik büyümenin yavaşlaması, harcamaların azalması, kredi kartı taksitine gelen sınırlandırmalar oldu.”

Yıl sonuna dair yüzde 3 küçülme beklentisi olan çe-

DÖVİZ ARTIŞI OLUMSUZ

Bu yıla sektör olarak baktığımızda ilk çeyrekte dolar kurunun hızlı artışı sektörü son derece olumsuz etkiledi. Dolar kuru üstünden yapılan tedarikçi anlaşmaları, AVM kiraları gibi konularda sektör sıkıntılı bir dönem geçirdi. Ekonomi, siyasi ve toplumsal dalgalanmalar yerli tüketicinin ani kur değişimine verdiği tepki, piyasalarda ve sektörde temkinli bir bekleyişe sebep oluyor.

İDEAL ORAN YÜZDE 10

likteki daralmanın nedenini ise Çelik Üreticileri Derneği Veysel Yayan özetliyor:

“Sektör, 2015’in ilk 7 ayında yüzde 5,7 küçüldü. Bu küçülmede, konjonktürel etkenler, sektörün girdi ve enerji maliyetleri üzerindeki fon ve kesintilerin rekabet gücünü sınırlandırması, dahilde işleme rejimi uygulamasının, ithal girdileri yerli girdiler karşısında daha avantajlı bir konuma getirmesi gibi unsurların etkili olduğu söylenebilir.”

CP Grup Başkan Yardımcısı Nezih Gençer, “Kanatlı et sektörünün yıllık ortalama büyüme hızı yüzde 8. Geçen yıl yüzde 7,7 büyüdü. Ancak 2015’te ideal oranın gerisinde kaldık” diyor ve nedenlerini anlatıyor: “İlk 6 aylık verilere göre tavuk eti üretimi ancak yüzde 6 artış gösterdi. Bunun ana nedeni nisan-mayıs aylarında görülen kuş gribi vakalarıydı. Ancak yine de yıl sonu itibarıyla en az yüzde 4 büyüme bekliyoruz.”

Omsan Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan’ın lojistiğe dair yorumları da şöyle: “Seçimlerin yarattığı belirsizlik, dış ticaretteki düşüş, daralan Avrupa pazarı, Ortadoğu ve Körfez ülkelerindeki olumsuz siyasi gelişmeler, sektör büyümesini ideal orandan aşağı çekti. Yıl sonunda sektör büyüme oranının yüzde 15 gerçekleşeceği düşünülüyor.” Özellikle son aylardaki hızlı kur artışı ve dış pazar koşullarındaki olumsuzluklar da birçok sektörü olumsuz etkilemiş durumda. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatındaki gerilemenin en büyük nedeni Euro’nun dolar karşısındaki değer kaybı, yani parite etkisi” diyor ve ekliyor:

“İlk 7 aylık ihracatımızda 1,5 milyar dolara yakın kaybın neredeyse tamamı AB ülkelerinden kaynaklanıyor. Rusya’da geçen yıl başlayan kan kaybı bu yıl da devam ediyor. 2015’i en azından geçen yılın rakamıyla kapatacağımıza inanıyorum.”

Ev tekstili de ideali yakalayamayanlardan… Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, nedenini dış pazarlardaki sıkıntılara bağlıyor: “Sektörün ideal büyümenin gerisinde kalmasında, Rusya, Ukrayna ve Türk Cumhuriyetleri’ndeki olumsuz siyasi ve ekonomik şartlar etkili oldu” diyor.

Lojistik de kur artışından etkilenen pazarlardan. Lojistik Danışmanı Atilla Yıldıztekin, şunları söylüyor: “Dolar kurunun artması GSMH’yi düşürüyor. Ekonomi de yüzde 5’in altında büyüdüğü için bu durum sektörü geri götürüyor.”

İdeal büyüme oranı yüzde 13-14 olan çikolata ise bu yılı yüzde 6-7 ile kapatacak gibi görünüyor. Elvan Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, düşüş nedenlerini şöyle

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.