6 SEKTÖRDE DURUM NASIL?

Capital (Turkey) - - BÜYÜME - Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı ŞEFİK

E-TİCARET

Morhipo Genel Müdürü ŞULE ARDİTTİ’nin e-ticaret pazarına dair değerlendirmeleri şöyle: “2014’te e-ticaret sektörü yüzde 35 büyüdü. Sadece online perakendenin payı yüzde 33 büyümeyle 6,5 milyar TL’ye ulaştı. 2015’in ilk 6 ayında toplam perakendenin yüzde 1,6’sı online gerçekleşti. Avrupa’da bu oran yüzde 10-15, Amerika’da ise yüzde 20. 2017’de Türkiye’de de yüzde 7,5’e ulaşmasını bekliyoruz. Büyümenin süreceğine inanıyoruz.”

ÇAĞRI MERKEZİ

Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü ÇAĞATAY AYNUR, çağrı merkezi sektörüne dair verileri paylaşıyor: “3,4 milyar TL pazar değerine ulaşan bir sektörüz. Pazarın ciro bazında yıllık ideal büyüme oranı yüzde 12-15. Ancak 1 Mayıs’ta yürürlüğe giren düzenleme nedeniyle bu yıl ideal büyüme oranının altında kalınması, büyümenin yüzde 9-10 olması öngörülüyor.”

ÇİMENTO

TÜZÜN, “Büyüme oranı tamamen Türkiye’nin büyümesine bağlı” diyor ve ekliyor: “İdeal olan, kişi başı tüketimin yıllık 1 tonu aşmasıdır. Diğer bir deyişle yıllık ortalama yüzde 5 büyüme ile ancak 2019’da bu seviye yakalanır. Ancak 2015 için tüketim istenen düzeyde değil. Yıl sonunda iyi ihtimalle büyüme oranının yüzde 0 civarında olacağını tahmin ediyoruz.”

MOBİLYA

“Mobilya sektörü son 10 yıldır dengeli büyümesini sürdürüyor” diyen MOSDER Başkanı İSMAİL DOĞAN, şöyle devam ediyor: “Rakamlara baktığımızda, komşu ülkelerdeki krizler ve iç karışıklıklar ihracattaki başarımıza engel olmadı. Mobilya sektörünün yıllık ideal büyüme oranı ortalama yüzde 10. Yılın ilk yarısı için öngördüğümüz ihracatı gerçekleştirdik.”

PLASTİK

Sektördeki ideal büyüme oranının yıllık yüzde 10 ve üzeri olduğunu söyleyen PAGEV Başkanı YAVUZ EROĞLU ekliyor: “2014’ü birçok sektörün aksine artı değerlerle tamamladık. Ancak ideal oranın gerisinde kalınan bir yıldı. Şu anki verilere göre yıl sonunda üretimde miktar bazında yüzde 3,4’lük artış yakalamamız güzel, ancak son 10 yılda her yıl yüzde 10 büyüyen sektör için bu rakamlar maalesef tatmin edici seviyede değil.”

HAZIR GİYİM

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı ŞEREF FAYAT’ın yorumları şöyle: “Sektör sanayi cirosu 2014’te yüzde 13,1 arttı. Yurtiçinde hazır giyim harcamaları ise yüzde 14 arttı. Sektör, beklentilerimiz doğrultusunda büyüyor. Bu yıl sanayi cirosunun yüzde 8-10’luk bir artışla 67-68 milyar liraya ulaşmasını bekliyoruz. İhracatta Euro-dolar paritesi nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz. 2023’te 60 milyar dolar ihracata ulaşmak için her yıl en az yüzde 10 büyümeliyiz.” sıralıyor: “Küçülmede 4 ana faktör etkili. Savaş ortamı nedeniyle Irak pazarına giden yolların kısıtlanması, Ruble’deki devalüasyonun ihracat pazarlarımıza olumsuz yansıması, kurdaki istikrarsızlık ve petrol fiyatındaki düşüş. 2015’te ideal büyüme oranı ortalaması yakalanamasa da geçen yıla göre daha iyi bir seviye yakalayabiliriz.” Bu yılın sonuna dair sektörel öngörüler ise birbirinden farklı. Indesit Company Türkiye Ülke Müdürü Turgay Dağ, “Olumlu geçen ilk 6 ay ve seçim sonrası tablolara baktığımızda beyaz eşyada ortalama büyümenin yüzde 8-10 olacağını öngörüyoruz” diyor ve ekliyor: “İhracat büyümesini ise yüzde 15-20 artış olarak umuyorum. Türkiye’de üreten firmalar, Avrupa ve diğer pazarlarda ciddi bir avantaj yaratacaktır.”

Bimeks İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmed Akgiray, tüketici elektroniğini değerlendiriyor: “2015 perakende ve iç talep açısından parlak bir yıl olmadı. Dolayısıyla ideal büyüme oranlarının yakalanacağını düşünmüyoruz. Tüketimde ciddi bir talep ertelemesi var, bunu hissedebiliyoruz. 2016’da ise güçlü ciro artışları öngörüyoruz. Sektör bu yıl olmasa da 2016’da, ideal büyüme oranı olan yüzde 15’e rahatlıkla ulaşabilir.”

Süt ürünlerine dair değerlendirmeyi SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Ilgaz yapıyor: “Türkiye yıllık 18,5 milyon ton çiğ süt üretimiyle dünya liginde 9’uncu sırada. Her ne kadar inek sütü üretim artışı 2014’te yüzde 1,5 oranında kalmışsa da son 5 yıldaki bileşik büyüme yüzde 7,8. 2023 hedefi olan kişi başı 350 litre hedefine ulaşabilmek için önümüzdeki dönemde hem üretim hem tüketim olarak yüzde 50 artışı hedeflemeliyiz.”

Lojistik uzmanı Atilla Yıldıztekin de karamsar düşünenlerden. Yıldıztekin, “İstenen büyüme yakalanamaz. Çünkü cirolar düşük, ithalat ve ihracat yeteri kadar büyümedi, ekonomik büyüme yetersiz ve tüketim azaldı” diyor.

Yurtbay Seramik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlter Yurtbay’ın yorumları şöyle: “Seramikte ideal büyümeye ulaşılması mümkün görülmüyor. Seçim sürecine girilmesi ve güven kaybı belirsizlikleri artıracaktır. Oysa 2015 başında, inşaat sektöründeki hareketliliğin bu yıl da devam edeceği ve sektörün yüzde 4,5-5 oranında büyüyeceği öngörülüyordu.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.