“TURİZM CAZİP OLMAKTAN ÇIKIYOR”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

yatlarla enerjinin payı yüzde 50’yi bulamaz yüzde 45’lerde kalır.

2007 yılında perakende işiniz olarak sadece Lacoste ve Swatch vardı. O günden bugüne ciddi bir atılım yaptınız. Bugün perakendedeki pozisyonunuz nedir?

Perakendede hızla ilerliyoruz. Sadece Türkiye’de değil, özellikle Doğu Avrupa’da, Rusya’da hızla mağazalar açıyoruz. Şu anda oradaki ciromuzla Türkiye’deki ciromuz birbirine yakın. Yeni aldığımız markaları birleştirmeye çalışıyoruz. Perakende işimiz bu hızla giderse kağıdı geçecek gibi görünüyor. Perakendedeki cironuz nedir? Şu anda 320 mağazamız var. Yılda 450-500 milyon dolarlık bir iş.

Türkiye’ye getirmek istediğiniz yeni markalar var mı?

Markalardan teklif alıyoruz. Biz Burberry gibi çok seçkin olmadıkça, butik markalarla uğraşmak istemiyoruz. Yani bir-iki mağaza bizim çalışma stilimize uymuyor, olabildiğince yaygın olması lazım. En son anlaştığımız marka Converse. Converse’i Superstep mağazalarımız var, orada satacağız. Converse’in mümesilliğini alacağız. Bizim umudumuz, tıpkı Ülker’in yaptığı gibi uluslararası bir markayı satın alıp onu hem Türkiye’de hem civar ülkelerde hızla yaygınlaştırmak.

Adaylar var mı?

TÜRKİYE’NİN İMAJI DEĞİŞMİŞ

Bodrum’daki Rixos bizimle Fettah Tamince’nin. Turizm sektörü bana göre şu anda cazip bir sektör olmaktan çıkıyor. Türkiye’ye gelen Alman, Fransız, Rus ve İngilizler’in gözünde Türkiye’nin imajı biraz değişmiş. Onların izlenimini aktarıyorum, kim üstüne alınırsa alınsın; Türkiye İslamist bir rejim havası yarattığı için turist de böyle ülkelere gitmeye pek hevesli olmaz. Zaten terör olgusu var, ne zaman biteceği de belli değil...

BİR YATIRIM DÜŞÜNMEYİZ

Turizmin cazip bir sektör olarak kalması bu şartlarda mümkün değil. Biz turizm sektörüne herhangi bir yatırım düşünmeyiz. Turizm sektörü içinde olanlar düşünür mü, olabilir belki onların da DNA’sında bizim sanayiciliğimiz gibi o vardır. Ancak turizmin geleceği konusunda ben iyimser değilim. Bu politikalar değişmedikçe, bu çatışma ve gerilim ortamı bitmedikçe, patlayan bombalar sona ermedikçe turizm sektörünün geleceği parlak olamaz, mümkün değil.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.