DEĞERLENDİRMEK GEREK”

Capital (Turkey) - - İŞ DÜNYASININ - Thompson Reuters ve Dinar Standart’a göre İranlı tüketicilerin 2013 yılındaki gıda harcamaları 77 milyar dolardı. Giyimde 22 milyar dolar, turizmde de 18 milyar dolarlık bir harcama gerçekleştirildi. Yaptırımların kalkması ve İran’ın uluslararası pazarlar

YERLİ ÜRETİM DÜŞÜNÜLMELİ

AMBARGO 1 YIL DAHA SÜRER

Hayat Kimya olarak İran’da hijyen ve temizlik kağıdı ürünleri kategorilerinde üretim yapan tesislerimizle faaliyet gösteriyoruz. İran’da üretimini gerçekleştirmediğimiz bazı ürünlerimizi de Türkiye’den ihraç ediyoruz. Ambargonun kalkma sürecinin yaklaşık bir yıl kadar süreceğini düşünüyorum.

KİŞİ BAŞI TÜKETİM ARTACAK

İran’da son 5 yıldır yaşanan enflasyon ve işsizlik nedeniyle halkın satın alma gücü azaldı. Fakat önümüzdeki dönemi değerlendirdiğimizde halkın satın alma gücündeki iyileşmeyle kişi başı tüketimin artacağını öngörüyorum. İran 80 milyona yakın eğitimli nüfusu, yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle büyüme için büyük fırsatlar sunan bir pazar.

ZORLUK VE AVANTAJLAR

Türk iş adamları olarak, İran’ın bugüne kadar sunduğu iş yapma koşullarını değerlendirip, zorluk ve avantajlarının farkında olarak İran’ı sadece bir ihracat ülkesi olarak değil, yatırım ve üretim için de önemli bir pazar olarak değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Hayat Kimya olarak biz de hem İran’daki hem yakın doğuda bulunduğumuz ülkelerdeki yerimizi kuvvetlendirerek kararlı adımlarla ilerliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.