“SANAYİ BOYALARINDA

Capital (Turkey) - - İŞ DÜNYASININ - MEHMET AKTAŞ / YAŞAR HOLDİNG İCRA KURULU BŞK. Biz de bu avantajdan başta peynir olmak üzere portföyümüzdeki tüm ürünlerle yararlanmak üzere çalışmalara başladık. Daha önce ticari ilişkilerimiz olan bayilerle görüşmelerimiz sürüyor. İran’a süt ürünleri ih

Ambargonun etkisiyle İran’da yatırımlar yıllarca durdu. Şimdi ülkede yıllık 300 milyar dolarlık altyapı ve üstyapı projesinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu durum da Türkiye’deki inşaat ve yan sanayi tarafından önemli bir fırsat olarak görülüyor. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, İran’ın Ankara Büyükelçiliği ile temas kurduklarını belirtiyor, en kısa zamanda kendilerinin de İran’a bir müteahhitlik heyeti ziyareti gerçekleştirmek istediklerini anlatıyor.

İran’ın inşaat için hedef pazar olduğunu söyleyen İMMİB Yapı Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, önümüzdeki dönemde ülkeye yatırımların olacağını, yatırımların seviyesini ise siyasi atmosfer ve uluslararası para politikalarının belirleyeceğini dile getiriyor.

Mobilya sektörü de yaşanan bu gelişmelerin kendileri için fırsat yaratacağını düşünüyor.

Türkiye mobilya sektörünün 2-3 yıl öncesine kadar İran’a, yaklaşık 300 milyon dolar civarında bir ihracatı olduğunu hatırlatan MOSDER Başkanı İsmail Doğan, o dönemde İran tarafından gerçekleşen gümrük artışları neticesinde bu rakamın neredeyse sıfırlandığını ifade ediyor ve ekliyor:

“Şimdi ambargonun kalkmasıyla birlikte, Türkiye mobilya sektörünün eski kazanımlarına tekrar kavuşacağı düşünülüyor. Sektör oyuncularının İran’da mağaza açma ve bu pazarda etkinliğini istikrarlı şekilde artırma politikaları olacak. 56 markalı mobilya üreticisi İran pazarını değerlendirecek ve buradaki fırsatları efektif olarak kullanacak.” Öte yandan bazı sektörler bu yeni pazarın fırsatların yanında tehditleri de beraberinde getirmesinden dolayı endişeli. Çelik, mermer ve seramik bu sektörlerden sadece birkaçı… Son 3 yılda yaptırımlardan dolayı İran’a olan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.