“ÖNEMLİ BİR RAKİP OLACAK”

Capital (Turkey) - - İŞ DÜNYASININ - RAHMİ ÇUHACI / TÜGİAD BAŞKANI

ihracatlarının gerilediğini ancak şimdi iyileşme beklediklerini ifade eden Çelik Üreticileri Derneği Başkanı Namık Ekinci, ancak ilk etaptaki bu olumlu gelişmenin yanında orta vadede İran çelik pazarının Türkiye açısından tehditleri de getireceğini sözlerine ekliyor. Ekinci, şu anda önemli bir çelik ihracatçısı olarak görünse de ilerleyen yıllarda İran’ın güçlü bir ihracatçı olup Türkiye’ye rakip olma ihtimalinin yüksekliğine değiniyor. “Bu nedenle vakit kaybetmeden katma değerli ürün yelpazemizi geliştirecek ve maliyetlerimizi düşürecek yatırımları gerçekleştirmeliyiz” diye konuşuyor.

İstanbul Maden ve Metal İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu da mermer sektörünü sıkıntılı günlerin beklediğini söylüyor. Türkiye gibi zengin mermer yataklarına sahip olan İran’ın, dışa açılmayla birlikte tehlikeli

İHRACAT ARTIŞI OLACAK

Türkiye ve İran arasında nisan ayı başında ticaret, eğitim, sağlık, çevre, aile ve sosyal politikalar konularında imzalanan 8 anlaşmanın da etkisiyle, iki ülke arasındaki ticaret hacminin ve işbirliğinin artacağını düşünüyoruz. Özellikle dış ticaret faaliyetlerinde başı çeken altın, ilaç, tütün mamulleri, kağıt ve plastik ürün ihracatında yükseliş bekliyoruz.

YENİ İŞ İMKANLARI

Şirketler tarafından nelerin yaşandığına gelince… Birçok şirket de İran’ı yakın markaja almış durumda. İçlerinde fırsatları hemen değerlendirmeye çalışanlar da var biraz temkinli durup gelişmeleri bekleyenler de…

En yoğun hareket hazır giyimde… Birleşmiş Markalar Derneği üyesi 30 marka, yakın zamanda İran’a gitmeyi planlıyor. Hedef 3 yılda bu ülkede 500 mağaza açmak. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo, “27 markamızdan 35 kadar temsilcimiz ile İran’a gidecek ve bu ülkedeki fırsatları inceleyeceğiz” diyor.

Collezione Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Akyiğit, İran’ı “Hızlı büyüme ihtiyacı olan organize moda perakende sektörü için nefes almak, gömü bulmak gibi bir şey” sözleriyle tanımlıyor. Şu anda herkesin İran uyruklu bir ortak arayışında olduğunu da ifade eden Akyiğit, kendilerinin de bir ortakla 5 yıllık bir plan yaptıklarını açıklıyor. “Tahran, İsfahan ve Tebriz’de gelecek 5 yılda 20 mağaza ve 18 milyon dolar ciro planladık” diye anlatıyor.

Kiğılı ise 2011 yılında girdiği pazarda bugün 2 mağa- Hayli uzun bir dönem devam eden ambargo sonrasında İran’ın toparlanma sürecinde, muhakkak ki, Türkiye’ye yeni iş imkanları ve ihracat bağlantıları söz konusu olacak. İran’ın bu coğrafyada, Türkiye’den sonra en üretken, sanayiye zaman ve para ayırmış, yatırım yapmış ülke olduğunu dikkate aldığımızda, aynı zamanda, birkaç yıl içinde bölgede önemli bir rakibimiz olacağını söyleyebiliriz.

KAYIP YAŞANACAK SEKTÖRLER

Nitekim, son dönemde, başta çimento olmak üzere, kimi inşaat malzemelerinde, Mısır ve Irak gibi yakın pazarlarda İran lehine kayıplarımız oldu. Ambargonun tümüyle kaldırılmasıyla İran, ihracat yaptığımız inşaat malzemeleri gibi geleneksel pazarlarda Türkiye için önemli rakip olarak dış ticaret dengemizde kayıplar yaratabilir. Bunu göz ardı edemeyiz.

3 YÖNDE ÖNLEMLER

Bu noktada hükümetimizin üç yönde önlem alması faydalı olacak. Bunlardan ilki İran’dan ve diğer ülkelerden çimento ithalatlarında fiyat oluşumlarına hassas olmalı, kalite standartlarını iyi denetlemeli ve kayıt dışılığa izin vermemeli. İkincisi özellikle kamu altyapı yatırımlarını ve inşaat sektörünü yeniden canlandırarak çimento talebini desteklemeli. Üçüncü olarak çimento fabrikalarının karşılaştığı yüksek enerji, çevre, atık maliyetlerini düşürmeli, şirketlerin enerji verimliliği alanındaki projelerini özendirmeli ve teşvik etmeli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.