“SERAMİK TEHDİT ALTINDA”

Capital (Turkey) - - İŞ DÜNYASININ -

ÇİN ETKİSİ

İran’ın yeni dönemde bu bölgede, tıpkı bundan 20 yıl önce Çin’in küresel ekonomiye girişi gibi etkileri olması kaçınılmaz görünüyor. Normalleşen koşullarda İran, Türkiye ekonomisi için hem büyük fırsatlar hem büyük tehditler barındırıyor. Fırsatlar, daha çok bu ülkenin zayıf olduğu sanayi alanlarında ortaya çıkacak. Riskler ise İran’ın gerçekten güçlü olduğu ve bizimle hem iç pazarda hem ihracat pazarlarımızda kuralsız rekabete girişebileceği sektörlerde gizleniyor. Seramik, risk potansiyeli yüksek sektörlerden biri.

ÖNLEMLER ALINMAZSA

Gerekli önlemleri almazsak Türk seramik sektörü büyük tehdit altında. Seramik 2 milyar dolarlık hacmi ve 1 milyar dolarlık ihracatıyla Türkiye ekonomisi için çok önemli bir sektör. Hızlıca yapılacak bir değerlendirmede; enerji, hammadde ve finansman konularında İran’ın daha avantajlı; altyapı, lojistik, standartlara uyum, teknoloji, tasarım ve önemli pazarlara erişim konularında Türkiye’nin şimdilik avantajlı olduğunu söyleyebilirim.

VERGİLER NORMALLEŞMELİ

Türk özel sektörü elbette İran’la rekabet konusunda kendi pozisyonunu sağlam tutacak önlemleri alacaktır. Hükümetimiz, İran ile ticareti genişletmek istiyorsa önce bize uygulanan yüksek ithalat vergilerinin normalleştirilmesini istemeli. İhracatta özellikle enerjideki vergi oranları düşürülmeli. Ürünleriyle 30 yıldır İran pazarında yer alan Evyap, ülkedeki varlığını güçlendirme peşinde. Evyap yetkilileri, “Biz de rekabet gücümüzü korumak için planlarımızı hazırlıyoruz” diyor.

Flormar yaklaşık 15 yıldır İran pazarında faaliyet gösteriyor. Ağırlıklı olarak toptan kanal üzerinden faaliyet gösterdiklerini anlatan Flormar Pazarlama Direktörü Can Dilek, 2016-2020 aralığında İran’da çok daha fazla bilinen bir marka olacaklarını söylüyor. Zen Pırlanta, İran’a bayiler aracılığıyla girme planları yapıyor. Teksan Jeneratör ise şu anda sadece İran’daki olası fırsatları inceliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.